Kvůli penězům se nizozemský křesťanský politik Peter van Dalen do Evropského parlamentu určitě zvolit nenechal. Při projednávání rozpočtu Evropské unie na rok 2010 veřejně a s překladem do všech unijních jazyků prohlásil, že ho „naprosto šokují“ velkorysé částky, které dostává ve svém novém zaměstnání na nejrůznější výdaje.

„Každý měsíc mi přijde na bankovní účet 4202 euro a nikdo po mě nevyžaduje žádné účty, za co jsem je utratil,“ stěžoval si van Dalen. „Nedokážu to pochopit. A nevím, jak to vysvětlit svým voličům, zvlášť teď, v době ekonomické krize,“ dodal. Na konci roku prý nechá svého účetního platby z europarlamentu pořádně prověřit.

Van Dalen se možná bude ještě divit, kolik peněz mu z Bruselu přišlo. Nedávno zvolení europoslanci totiž dostávají základní plat sedm tisíc euro hrubého. Plus paušál na kancelář 3800 eur, na platy svých asistentů 12300 eur a 3600 eur na služební cesty.

V době zasedání europalrmantu navíc mají diety 270 eur na den.

Devětapadesátiletý Peter van Dalen je členem nizozemské ortodoxní křesťanské strany ChristenUnie, v europarlamentu pak zasedá v předsednictvu Evropské konzervativní a reformní skupiny. Je i místopředsedou Výboru pro dopravu a cestovní ruch. A jak je vidět, stojí i v čele hnutí za snížení náhrad europoslanců. Alespoň do doby, než mu jeho účetní prozradí, kolik vlastně od Evropského parlamentu bere.

Související