Poblíž města Mazsalaca na severu Lotyšska se v neděli v noci objevil dvacet metrů široký a deset metrů hluboký kráter. Ruská agentura Itar-Tass uvedla, že ji vyhloubil mohutný meteorit a podobný první dojem si odnesli i někteří vědci. Nyní se ale ukázalo, že šlo zřejmě o podvrh.

"Nic tu z nebe nespadlo, tento kráter vykopali lidé. A to je oficiální vysvětlení," poznamenal hlavní geolog Rižské univerzity Girts Stinkulis.

"Někdo tady zinscenoval velký žert, rozházel chemické prvky a zapálil je, aby poté rozšířil informace o údajném nárazu meteoritu," doplnil kolegu geolog Dainis Ozols.

Původní zpráva o tom, že na místo dopadl meteorit, vycházela z videa, které měl natočit náhodný kolemjdoucí. Informace se brzy rozšířila nejen v lotyšských médiích a majitelka pozemku dokonce začala vybírat poplatek za prohlídku kráteru.Celé místo záhy uzavřela policie.

Přestože vědci se k celé věci stavěli opatrně, jejich výpovědi naznačovali, že mohlo jít o pád vesmírného tělesa. 

Uldis Nulle, vědec, který pracuje v lotyšském úřadu pro životní prostředí, geologii a meteorologii a který na místo dorazil hned v neděli, v pondělí ráno uvedl, že z kráteru stoupal kouř. Podle jeho prvního dojmu šlo o meteorit, protože okraj kráteru byl mírně vyvýšený a na jeho dně viděl černo-šedou skvrnu.

Zmiňovaný "náhodný svědek", který vše zachytil na mobilní telefon, tvrdí, že byl slyšet hluk, který připomínal nízko letící letadlo. Chemické rozbory vzorků z kráteru ale ukázaly, že žádný obří meteorit z nebe nespadl a že celá věc byla nejspíš šikovně zinscenovaná.

Související