Mezi deseti Američany, kteří zemřeli po pondělní nehodě helikoptéry v západním Afghánistánu, byli i tři agenti amerického federálního Úřadu pro boj proti drogám (DEA). Uvedla to agentura AP.

Podle vyjádření NATO se helikoptéra zřítila v blíže neurčené oblasti v západním Afghánistánu poté, co zasahovala při operaci proti ozbrojencům "zapojeným do obchodu s narkotiky" .

"Během akce došlo ke střetu helikoptéry s ozbrojenci, při následné přestřelce padlo přes deset nepřátel," uvádí NATO ve svém prohlášení.

Jedná se o první ztráty DEA v Afghánistánu od roku 2005, kdy zde její agenti začali působit.  Na obchodníky s opiem se Američané zaměřili poté, co zkrachovaly pokusy NATO zamezit produkci této suroviny pro výrobu heroinu ničením makových polí.

Místo oslabení Talibanu totiž tato starší strategie vedla ke ztrátě podpory pro misi NATO mezi běžnými zemědělci. DEA se proto rozhodla zvýšit počet svých agentů v zemi z asi desítky na téměř osmdesát a zaměřit se na "větší ryby".

Afghánistán je největším světovým producentem opia a příjmy z obchodu s ním jsou důležitým zdrojem financování Talibanu. „Minulý rok si afghánští pěstitelé máku vydělali asi 730 milionu dolarů, zatímco překupníci na hranicích vydělali asi 3,4 miliardy,“ uvedl nedávno odborník z OSN Hakan Demirbuken s tím, že Taliban na „daních“ vybral asi 125 milionů dolarů.

Podle zprávy OSN z minulého týdne vydělává Taliban na opiu více peněz než před začátkem invaze v roce 2001.

Pondělí, kdy došlo k nehodě helikoptéry s agenty DEA a srážce dvou dalších, bylo z hlediska ztrát nejhorším dnem pro USA za poslední čtyři roky. Zemřelo 14 amerických vojáků a agentů, podle představitelů americké armády ani jednu z nehod nezpůsobila nepřátelská palba. Taliban ale uvedl, že jednu helikoptéru sestřelil.

Související