Bývala prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová po šesti letech opustila vězení ve Švédsku a odletěla ze země. Plavšičová si ve Skandinávii odpykávala trest za pronásledování a vyhánění bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992 až 1995, která si vyžádala na 100 tisíc lidských životů.

Plavšičová v průběhu války zastávala funkci viceprezidentky Republiky srbské, v čele bosenských Srbů pak stála v letech 1996 až 1998. Skoro osmdesátileté Plavšičové se přezdívá "železná lady bosenské války".

Někdejší prezidentka je dosud nejvýše postaveným politickým představitelem z bývalé Jugoslávie, který byl v Haagu odsouzen. Plavšičovou odsoudil na 11 let v roce 2003, po uplynutí dvou třetin trestu jí ale zbytek odpustil za "dobré chování". 

Karadžič proces protahuje

Zatímco bývalá politička podle zahraničních médií odletěla bezprostředně po propuštění ze stockolmského letiště Arlanda do Srbska, v Haagu druhým dnem pokračuje proces s Radovanem Karadžičem, předchůdcem Plavšičové v čele Republiky srbské a jejím velkým spojencem a spolupracovníkem.

Také Karadžič čelí několika bodům obžaloby spojenými s válečnými zločiny a genocidou. Zatímco bosenská politička se vydala v roce 2001 tribunálu v Haagu sama, Karadžič byl dopaden loni v létě po více než deseti letech na útěku.

Radovan Karadžič zatím v Haagu nejeví známky spolupráce - v pondělí i v úterý se odmítl zúčastnit procesu. Ten se ale údajně může odehrát i bez jeho přítomnosti. Tribunál také zvažuje, jestli mu nepřidějí obhájce, a to i přesto, že se Karadžič hodlal obhajovat sám.

Poslední týden bývalý vůdce bosenských Srbů argumentuje tím, že neměl dostatek času na přípravu své obhajoby.

Související