Ahmed Wali Karzáí, bratr afghánského prezidenta Hamída Karzáího, kterého Američané obvinili z obchodu s drogami, již léta pomáhá Ústřední zpravodajské službě CIA. Uvedl to deník New York Times.

Karzáího spolupráce se CIA trvá údajně již osm let. Podle deníku Ahmed Wali Karzáí dostává pravidelnou výplatu za různou spolupráci včetně náboru lidí do afghánských polovojenských jednotek, které operovaly v okolí Kandaháru pod velením CIA.

V Kábulu se o účasti Ahmada Valího Karzáího na obchodech s drogami hovoří několik měsíců, informaci o údajném obchodu s drogami i to, že spolupracuje se CIA, která se k tomu zatím nevyjádřila, popřel.

Karzáí byl údajně vyzvědačem a pomáhal při zákrocích na vzbouřence a extremisty, pomáhal prý také americkým specialistům při pronikání na půdu a do bloku, který patřil lídrovi Tálibánu Mohhamadovi Omarovi. Je možné, že také pomáhal CIA při kontaktování se s vlivnými osobami z Afghánistánu, které byly blízké tálibánskému hnutí.

Karzáí v jednom z rozhovoru uvedl, že příjímá pravidelný plat od svého bratra, afghánského prezidenta a že neví, odkud se ty peníze berou.

"Ze CIA nikoho jménem neznám. Nikdy jsem nedostal peníze od nějaké organizace. Já pomáhám jiným Američanů, kdykoliv můžu. Je to moje povinnost" uvedl.

Podle newyorkského deníku informace o vazbách afghánského prezidenta na CIA vyvolala rozdělení v administrativě Baracka Obamy. Podle všeho se tím komplikují vztahy Washingtonu s prezidentem Karzáím - analytikové tvrdí, že vztahy Karzáího a CIA komplikují Obamovo úsilí vytvořit v Afghánistánu silnou centrální vládu schopnou zajistit pořádek a dodržování zákona. To by Washingtonu umožnilo začít plánovat stažení vojsk.

Související