Režim protiteroristických operací vyhlásily ruské úřady v některých oblastech severokavkazského Dagestánu. Ve středu se tu příslušníci bezpečnostních složek totiž snažili dopadnout skupinu ozbrojenců. Marně – pěti pronásledovaným se podařilo uniknout.

Tato akce jen potvrdila, že místní ani federální vláda nedokáží s teroristickými skupinami v severokavkazských republikách úspěšně bojovat. Kreml proto rozhodl, že je třeba posílit vojenskou přítomnost v této oblasti. V nejbližší době by zde mělo působit až čtyřikrát více mužů než nyní. Uvedl to ruský deník Nezavisimaja gazeta.

Podle listu se nedávno do Rostovské oblasti přesunul motorizovaný batalion, který byl původně umístěný v okolí Moskvy. V Čečensku byla zároveň vytvořena horská motostřelecká divize. A nakonec ve Vladikavkazu (hlavní město Severní Osetie-Alanie) má vzniknout speciální operativní komando složené z motostřeleckých i tankových brigád.

"Tímto způsobem vzroste počet jednotek v oblasti nejméně čtyřikrát. Jejich úkolem bude odražení agrese z jižního směru, tedy z Gruzie, a také podpora vojsk umístěných v Čečensku a dalších oblastech Kavkazu," uvedla Nezavisimaja gazeta s tím, že posílena bude i přítomnost letectva v oblasti a že na militarizaci Kavkazu se budou dále podílet také speciální vojenské jednotky Ministerstva vnitra.

Zdroj deníku navíc nevyloučil, že by v roce 2010 mohly být v oblasti rozmístěny i taktické rakety Iskander.

Severní Kavkaz – zejména republiky Čečensko, Ingušsko a Dagestán – patří k nejnebezpečnějším oblastem Ruské federace. Ruská média odsud přinášejí negativní zprávy téměř denně. Za poslední tři měsíce zde došlo ke třem vraždám představitelů opozičních uskupení a nevládních organizací, naposledy byl tuto neděli zastřelen lídr ingušské opozice Makšarip Aušev.

Časté jsou také bombové útoky i přestřelky mezi ozbrojenci a policií.

Související