Irácké úřady ve čtvrtek oznámily, že při rozsáhlé akci bezpečnostních složek byly zatčeny desítky příslušníků policie a armády včetně několika vysoce postavených činitelů. Nyní budou předvedeni k výslechu, kde budou muset vysvětlovat svou roli v nedělních bombových útocích. Oficiální představitelé neuvedli, zda jsou zatčení podezřelí z konspirace nebo "pouze" z nedbalosti.

Nedělní atentáty, kterým podlehlo 155 lidí a další stovky byly zraněny, vyvolaly mezi iráckou veřejností novou diskuzi o schopnosti bezpečnostních složek podobným útokům předcházet. BBC upozorňuje, že nejhorší útoky za poslední dva roky jen potvrdily to, co si mnozí mysleli už dříve – že policie i armáda je buď infiltrována ozbrojenci, nebo nezvládá svou práci.

Irácký ministr zahraničí si BBC také postěžoval, že skupiny napojené na Al-Káidu jsou podporovány ze zahraničí. Konkrétně pak obvinil Sýrii, která prý útočníkům poskytuje útočiště.

Mluvčí bagdádské bezpečnosti Qassim al-Moussawi uvedl, že při čtvrtečním zátahu bylo zatčeno padesát policistů a 11 vysoce postavených představitelů armády a policie. Dodal, že podobně budou úřady postupovat i v případě dalších útoků.

"Pokud by k narušení bezpečnosti došlo i v budoucnosti, vyšetřující komise se rozhodla zatýkat velitele zodpovědné za bezpečnostní kontrolní stanoviště, " upozornil.

Irácké úřady sice i v minulosti zatýkali po bombových útocích představitele bezpečnostních složek, ale nebyla to oficiální vládní politika.

Související