Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac se bude zpovídat z korupce. Na základě nejnovějšího soudního rozhodnutí by měl stanout před soudem kvůli údajné zpronevěře veřejných financí v době, kdy byl starostou Paříže.

Je to vůbec poprvé, co je za období V. republiky (od roku 1958) některý z bývalých francouzských prezidentů takto vyšetřován a obviněn.

Hlavní soudkyně, která zahájila oficiální vyšetřování případu před dvěma roky, neuposlechla zářijové doporučení státní prokuratury, která navrhla zastavení vyšetřování. Prokurátor má tedy ještě možnost se proti rozhodnutí odvolat.

Vyšetřovací komora při pařížském odvolacím soudu by pak v proceduře trvající půl roku až rok rozhodla, zda dá za pravdu vyšetřující soudkyni nebo prokuratuře.

Šestasedmdesátiletý Chirac po odchodu z prezidentského úřadu v květnu 2007 přišel o imunitu a v podstatě hned nato se znovu rozjelo vyšetřování v souvislosti s údajným nezákonným financováním jeho politické strany z fondů radnice.

 Chirac vždy popíral, že se na radnici, kterou vedl v letech 1977 až 1995, dopustil něčeho protizákonného.

Chiracovi lidé

Podle obvinění pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let měla údajně na výplatní pásce 21 osob, které ve skutečnosti pracovaly pro Chirakovu stranu Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP).

Simeoniová chce poslat před soud také mimo jiné bývalého ministra Michela Roussina, někdejšího šéfa odborové organizace Force ouvrière (Dělnická síla) Marka Blondela a bývalého poslance Jeana de Gaulla, vnuka někdejšího prezidenta, generála Charlese de Gaulla.

V aféře byla řada osobností již souzena. Bývalý premiér Alain Juppé byl odsouzen k podmínečnému trestu 14 měsíců vězení a ročnímu zákazu výkonu veřejné funkce. Kvůli tomu se musel dočasně vzdát křesla starosty města Bordeaux. V roce 2006 byl ale do něho znovu zvolen.

Chiracovy "kauzy" (zdroj čtk)

Fiktivní místa na pařížské radnici:

Případ se soustředí na údajné podvodné financování členů Chirakova Sdružení pro republiku (RPR, dnešní vládní Svaz pro lidové hnutí, UMP) pařížskou radnicí. Podle obvinění měla pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let údajně na výplatní pásce 21 osob, které ve skutečnosti pracovaly pro Chirakovo RPR. Straníky RPR tak platili francouzští daňoví poplatníci. Chirac byl již v této záležitosti vyslýchán v červenci 2007.

Úřad pařížského starosty:

Případ se týká celkem asi čtyřiceti pracovních míst údajně poskytnutých členům Chirakovy strany RPR nebo jejich příbuzným v úřadu pařížského starosty během období, kdy jej vedli Chirac (1977-1995) a jeho nástupce Jean Tiberi (1995-2001). Kromě Chiraka jsou v této kauze "zpronevěry veřejných fondů", vyšetřováni i bývalí šéfové úřadu starosty.

Další případy související s pařížskou radnicí:

Předmětem vyšetřování je i kauza "pusinkovného", jak média nazvala enormní náklady na recepce pořádané starostou, kam byly každý rok zvány tisíce lidí. Taktéž se jedná o soukromé luxusní dovolené Chiraka a jeho rodiny v exotických zemích.

Kritizovány byly například i podmínky privatizace pařížské vodovodní sítě, kterou velmi lacino získala firma Lyonnaise des Eaux, v jejímž čele stál tehdy Jérôme Monod, Chirakův blízký přítel. Dále jde i o údajnou úplatkářskou aféru při renovaci pařížských škol.

Clearstream:

V této aféře je Chirac podezřelý, že se přes budoucího premiéra Dominiqua de Villepina pokusil "namočit" do skandálu okolo lucemburského peněžního ústavu své odpůrce, především dnešního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle zfalšovaných výpisů z banky měli dotyční vlastnit nepřiznaná konta v zahraničí.

Soudní proces v aféře Clearstream, v němž byl mimo jiné de Villepin obviněn ze snahy očernit Sarkozyho, byl nedávno uzavřen v Paříži. Konečný rozsudek má být oznámen 28. ledna příštího roku.

 

Související