Tajfun Mirinae - už třetí tropická bouře, jež zasáhla Filipíny za posledních pět týdnů, udeřil v pátek na hlavní filipínský ostrov Luzon, kde vyvracel stromy a strhával dráty elektrického vedení. Podle agentury DPA přišlo o život nejméně pět lidí.

Čtyři další se pohřešují, mezi nimi otec s tříletým synem. Zhruba 100 000 lidí muselo opustit své domovy. Mezi oběťmi je mimo jiné osmiletá holčička nebo osmasedmdesátiletá žena, které se utopily v rozvodněné řece, nedaleko které bydlely.

Tajfun v pátek poškodil více než 500 domů asi 45 kilometrů jihovýchodně od Manily. Silný vítr proti nim totiž hnal vody jezera, na jehož pobřeží stály. Mnoho oblastí hlásí povodně, sesuvy půdy a dalekosáhlé výpadky proudu.

Úřady zrušily asi 180 letů z hlavního města Manily a zastavena byla část lodní a autobusové dopravy. Tisíce lidí tak uvízly na cestách a nedostaly se domů na dušičkový víkend. Mnohé silnice jsou zablokovány sesuvy půdy a vyvrácenými stromy. 

Předchozí dva tajfuny zabily na Filipínách více než 900 lidí a část Manily je stále pod vodou.

Meteorologové uvedli, že tajfun mírně zeslábl, zatímco se přesouval nad provinciemi jižně od hlavního města. Mírnější, než se očekávalo, jsou zatím i dešťové srážky, zvláště na hustě obydleném západním pobřeží Luzonu.

Záplavy, které sem přinesl minulý měsíc tajfun Ketsana, zabily více než 400 lidí.

Související