Afghánský prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh zřejmě odstoupí z druhého kola voleb plánovaného na 7. listopadu. Jeho poradci prohlásili, že by bývalý ministr zahraničí mohl záměr bojkotovat druhé kolo voleb oznámit v neděli na tiskové konferenci.

Ve hře by tak zůstal dosavadní prezident Hamíd Karzáí jako jediný kandidát, což vyvolává obavy o legitimitu voleb.

Informaci o Abdulláhově odstoupení přinesla zpravodajská televize CNN s odvoláním na informované zdroje, podle kterých selhala jednání mezi Abdulláhem a Karzáím o podmínkách, které si Abdulláh před volbami kladl v zájmu důvěryhodnosti hlasování.

Západní diplomaté soudí, že Abdulláh možná zašel příliš daleko, když chtěl odvolání šéfa Karzáím jmenované nezávislé volební komise, který "ztratil důvěryhodnost" - volební komise to odmítla. Žádal i změny na třech ministerstvech a dohodu o rozdělení moci, napsala agentura AP s odvoláním na informované zdroje.

Ultimatum vyprší v neděli, ale Karzáí již dal najevo, že mu nehodlá vyhovět. Abdulláh nicméně neřekl, jaké kroky v tom případě podnikne. 

Afghánská ústava podle analytiků umožňuje uspořádat druhé kolo voleb s jediným kandidátem. Vyvolává to však obavy z ohrožení legitimity vlády.

"Pokud se Abdulláh stáhne, účast voličů bude velice nízká a Karzáí bude vyhlášen vítězem, ovšem s velmi nízkou legitimitou," varoval Harún Mír, ředitel afghánského Centra pro výzkum a politické studie.

Spekulace o odstoupení sílí 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová už v pátek prohlásila, že případné odstoupení druhého kandidáta legitimitu voleb neovlivní.

Spekulace o Abdulláhově odstoupení z voleb podpořil fakt, že tento bývalý ministr Karzáího vlády zrušil na sobotu plánovanou cestu do Indie.

Někdejší americký velvyslanec v Kábulu Zalmay Khalilzad naznačil už dříve, že Abdulláh možná do voleb nepůjde. "Zaprvé už mu nezbylo moc peněz a zadruhé si myslím, že s ohledem na situaci pravděpodobně prohraje a možná dostane i méně hlasů než v prvním kole, což by bylo zahanbující," citovala Khalilzada CNN.

Čekání na novou strategii 

Politická slepá ulička v Kábulu přichází v době, kdy americký prezident Barack Obama rozhoduje o další americké strategii v Afghánistánu včetně možného vyslání vojenských posil. Oslabená vláda v Kábulu by znamenala větší potíže při snaze získat podporu veřejnosti pro další kroky v Afghánistánu.

Bývalý americký prezident George Bush v pátek prohlásil, že boje s radikálním hnutím Taliban je třeba vyhrát, jinak se vrátí do země "brutální tyranie" a varoval před vážným ohrožením regionu.

Afghánské prezidentské volby se konaly 20. srpna a podle prvních výsledků v nich vyhrál Karzáí, který získal většinu hlasů potřebnou pro vítězství v prvním kole.

Kvůli rozsáhlým volebním podvodům ale byly statisíce hlasů anulovány, Karzáího zisk klesl pod 50 procent a bylo nutné vyhlásit druhé kolo, v němž se až dosud měl s Karzáím za sedm dní utkat právě bývalý ministr jeho vlády Abdulláh.