K přijetí "Marshallova plánu" v hodnotě deseti miliard dolarů (zhruba 179 miliard korun) na pomoc palestinské ekonomice v úterý vyzvalo arabské státy izraelské ministerstvo zahraničí. Ekonomická pomoc poskytnutá palestinským územím by podle něj znamenala podporu mírového procesu.

"Jsme velmi zklamáni arabskými státy, a nejsme v mezinárodním společenství jediní. Arabské země by mohly dělat více, především a zejména Saúdská Arábie," citovala agentura AFP prohlášení náměstka ministra zahraničí Daniela Ajalona.

"Podle mého odhadu, a to velmi nízkého, by deset miliard dolarů poskytnutých nyní palestinské ekonomice mohlo v Judeji a Samaří (biblické názvy západního břehu Jordánu) udělat zázraky," řekl zahraničním diplomatům a novinářům. Taková pomoc "by byla velmi užitečná pro změnu zdejší atmosféry a k navázání dialogu" v rámci mírového procesu.

"Kde jsou dnes peníze? V první řadě v zemích Perského zálivu. Podíváme-li se na Saúdskou Arábii s jejími miliony miliard dolarů získávaných z ropy, mohla by si jistě dovolit poslat trochu peněz Palestincům na podporu jejich ekonomiky."

Marshallův plán spustily Spojené státy v roce 1947 na obnovu Evropy zpustošené druhou světovou válkou.

Související