Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu ve čtvrtek nařídil jmenovat právníka, který bude zastupovat někdejšího vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče, kdykoli se Karadžić nedostaví k soudu. Další jednání bylo odloženo na březen 2010, aby měl obhájce čas se připravit.

K tomuto rozhodnutí soud přistoupil poté, co Karadžić minulý týden bojkotoval zahájení svého procesu, v němž je v Haagu souzen kvůli odpovědnosti za válečné zločiny, genocidu a zločiny proti lidskosti. Bojkot soudu odůvodňoval tím, že neměl dostatek času na přípravu vlastní obhajoby.

Čtyřiašedesátiletý Karadžić se v procesu hodlá hájit sám a už v uplynulých dnech přidělení právníka odmítl. "Nepotřebuji další lidi, potřebuji jen čas," prohlásil v úterý před tribunálem, kam předstoupil poprvé od začátku svého procesu.

Obžaloba ho podle jeho slov "zavalila" 1,3 milionu stranami důkazů a on prý mohl pracovat na své obhajobě teprve od května, kdy získal všechny důkazy.

Předák bosenských Srbů nešetřil ani dalšími argumenty. "Byl bych skutečně kriminálníkem, kdybych se účastnil procesu, když jsem ještě nestačil projít všechen materiál," bránil se Karadžič.

Karadžić čelí 11 obviněním z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se podle obžaloby dopustil ve válce v Bosně v první polovině 90. let. Obžalovaný veškerou vinu popírá a proces označuje za politický.

Pokud bude usvědčen, hrozí mu doživotní vězení. Sám ale tvrdí, že je nevinen ve všech bodech obžaloby.

Související