Při protivládních demonstracích v Íránu bylo minulý týden zatčeno přes 100 lidí, včetně čtyř novinářů, kteří pracovali pro zahraniční sdělovací prostředky. Přes 60 zadržených zůstává ve vazbě a mezi zatčenými je i jeden dánský student. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Střety mezi demonstranty a policií začaly ve středu, kdy si Írán připomínal 30. výročí obsazení bývalé americké ambasády v Teheránu. Do ulic vyšli příznivci vlády, ale také stoupenci opozice, proti kterým policie ostře zasáhla.
"Policie zadržela 109 lidí, kteří narušovali veřejný pořádek a ohrožovali bezpečnost během středečních oslav," sdělil šéf místní policie Azízolláh Radžabzádi, který dále uvedl, že ve vazbě zůstalo 62 zadržených.

Podle úřadů byl propuštěn jeden Kanaďan a dva Němci zadržení ve středu. Na svobodě je i novinář tiskové agentury AFP Farhád Puladí. Ve vazbě ale zůstává jeden dánský student. Íránský hlavní prokurátor Džafarí Dolatabádí potvrdil, že si úřady vyžádaly dokumenty týkající se "účelu jeho pobytu" v Íránu.
Související