Nedávné společné cvičení ruské a běloruské armády, které se konalo v blízkosti polských hranic, mělo ofenzivní charakter. Uvedl to týdeník Wprost s odvoláním na polské vládní zdroje. Vojáci při něm nacvičovali výsadky na pláži, která připomínala pobřeží Polska, nebo jak v Bělorusku zlomit povstání vyvolané polskou menšinou. Zkoušeli prý i střely schopné nést jaderné hlavice.

"Většina nacvičovaných situací nasvědčuje o vyloženě ofenzivním charakteru činnosti," uvádí se podle týdeníku v dokumentech polského ministerstva obrany.
Podle poslance největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Karola Karského sice informace o tom, že Rusové a Bělorusové cvičili odpalování střel schopných nést jaderné hlavice, nikdo oficiálně nepotvrdil, ale hovořilo se o tom v kuloárech. Jeho stranický kolega Marek Opiola tvrdí, že toto vojenské cvičení, kterého se zúčastnilo 30.000 vojáků, nelze bagatelizovat. Připomněl, že se uskutečnilo v době 70. výročí útoku Rudé armády na Polsko.

Jinak ale cvičení s názvy Západ a Ladoga hodnotí poslanec Robert Tyszkiewicz z vládní Občanské platformy. "Ty manévry bych nepřeceňoval," říká. "Měly spíše propagandistický než vojenský charakter," dodává.
Související