Valné shromáždění OSN se shodlo na tom, že "vítá snahy relevantních institucí pojmenovat chyby", ke kterým došlo během afghánských prezidentských voleb letos v létě a úsilí tamních úřadů "zajistit důvěryhodný a zákonný proces ve shodě s afghánským právem a ústavou".

Rezoluci, ve které stojí toto prohlášení jednomyslně přijalo v pondělí všech 192 států shromáždění. Zároveň v ní znovuzvoleného prezidenta Hamída Karzáího vyzvalo k "posílení vlády zákona a demokratického procesu, boji proti korupci a urychlení reformy soudnictví".

Afghánský velvyslanec při OSN Zahir Tanin rezoluci přivítal a dodal, že volby nejsou nikde dokonalé. "A jsou ještě méně dokonalé v začínající demokracii ohrožované konfliktem," řekl Valnému shromáždění.

Volby byly tak svobodné, férové a průhledné, jak jen to bylo v těchto podmínkách možné," uvedl Tanin s tím, že nedostatky byly odhaleny a systematicky a spravedlivě odstraněny.

Pozitivní hodnocení ze strany OSN přichází navzdory tomu, že průběh afghánských voleb kritizovali jak opoziční kandidáti, tak různé světové instituce. Podle pozorovatelů EU a OSN byl zfalšován až každý čtvrtý hlas, drtivá většina ve prospěch Karzáího.

Ten kvůli tomu přišel o část hlasů a bylo vyhlášeno druhé kolo, jeho oponent Abdulláh Abdulláh ale odstoupil. Úřady totiž nevyhověly jeho žádosti, aby byli z funkcí odvolání lidé zodpovědní za manipulace v prvním kole. Karzáí se tak stal "kontumačním" vítězem a staronovým prezidentem země.

Průběh voleb i novou rezoluci odsoudil bývalý zástupce OSN pro Afghánistán Kai Eide, který byl letos v září kvůli neshodám s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem propuštěn.

Související