Podle předpovědi soudních znalců měl být Libyjec Abdal Baset Midžrahí touto dobou již po smrti. "Umírá," tvrdila před třemi měsíci jeho rodina.

Jen kvůli tomu, že do jeho smrti údajně zbývaly poslední týdny, byl Libyjec obviňovaný z podílu na pádu amerického letadla nad Lockerbie propuštěn v srpnu ze skotského vězení domů, za hlasitých protestů z USA.

Poslední zprávy o Midžrahím ale uvádějí, že Libyjec byl propuštěn z nemocnice domů. "Může stále chodit i mluvit. Jeho stav se během posledních tří měsíců, kdy opustil Skotsko, nezhoršil," řekl libyjský zdroj pod podmínkou anonymity britskému listu Telegraph.

Pozůstalí po obětech se zlobí

Příbuzní amerických obětí mají další důvod k rozčilení, když už se museli smířit s tím, že Midžrahí opustil vězení. "Snad se stane boží zázrak a on se uzdraví," věří libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který Midžrahímu, trpícímu rakovinou prostaty, připravil v srpnu heroické uvítání v libyjském Tripolisu.

Midžrahí původně seděl na doživotí ve skotském vězení za podíl na smrti 270 cestujících v roce 1988. Hned po jeho propuštění se objevily zprávy, že britská vláda odsouzeného "vyměnila" za lukrativní ropné a plynové kontrakty s Libyí.

Později tyto informace, které Londým odmítl přiznat, potvrdil i druhý nejvýše postavený muž Libye, Kaddáfího syn Saíf.

"Přežil tři měsíce a klidně může žít ještě déle. Jedním z hrozných důsledků jeho propuštění také je, že o něm teď nikdo nic neví," stěžuje si například Američanka Susan Cohenová, jejíž dcera při atentátu v Lockerbie zahynula.

Midžrahí je sice povinen být pravidelně k dispozici skotským úředníkům, kteří se s ním každý týden spojují prostřednictvím videotelefonu, ale jeho skutečný stav není nikomu znám.

V současnosti žije v Tripolisu v rodinné vile střežené policií. Jeho příbuzní nemají dovoleno mluvit s novináři. Ani lékaři si už nejsou jistí, zda měl Midžrahí, trpící rakovinou prostaty, před sebou opravdu jen tři měísce života, jak uvedla lékařská zpráva ze 30. července.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby tu Midžrahí byl klidně i příští rok. Je možné, že jeho stav se nezhoršil," uvedl profesor onkologie z Birminghamské univerzity Nick James.

Časové rozpětí, které Midžrahímu mělo zbývat, bylo při propuštění klíčové - propuštěni z humanitárních důvodů mohou být jen ti vězni, jimž zbývají jen tři měsíce či méně.

U pacientů s rakovinou prostaty ale nelze dobu úmrtí stanovit přesně, tvrdí nyní lékaři.

Americká vláda mezitím Brity znovu pokárala. Oznámila, že kdyby o rozhodnutí propustit Midžrahího věděla předem, žádala by rovnou jeho předání na své území.

"Nikdy by nás nenapadlo, že bude propuštěn. Kdybychom to tušili předem, usilovali bychom ještě dříve o jeho soudní vydání do Spojených států," řekl americký velvyslanec v Londýně Louis Susman.

Sám Midžrahí se považuje za oběť justičního omylu a hodlá prý ještě za svého života očistit své jméno.


VSTAL Z MRTVÝCH
Zbývaly mu jen týdny života. Abdal Basat Midžrahí, obviňovaný z podílu na pádu amerického letadla nad Lockerbie, byl propuštěn v srpnu ze skotského vězení. Nyní nečekaně ožil.
FOTO: REUTERS