Miliony Brazilců zůstaly odkázány na světlo svíček a vlastní nohy poté, co ve dvou největších brazilských městech Sao Paulo a Rio de Janeiro vypadl ve středu ráno (ve 22:00 tamního času) proud. Výpadek měla zřejmě na svědomí porucha v obří vodní elektrárně Itaipu na hranicích s Paraguayí. Nehoda postihla celkem 10 států.

"Přesná příčina není stále známá, ale domníváme se, že šlo o atmosférické problémy, silné bouře, které mohly přispět nebo způsobit výpadek Itaipu," citoval brazilský server Folha Online tamního ministra energetiky Edisona Lobaoa.

Podle brazilských médií zavládl ve dvou metropolích chaos v metru, na silnicích i v menších elektrárnách. "Řada cestujících, kteří uvízli v metru, museli nouzově opustit vagony souprav  stojících v tunelech," informovaly brazilské zpravodajské servery. Podle nich zůstala také velká spousta lidí natlačených například v eskalátorech metra.

"Když jsem vyšel z domu, všichni panikařili. Řidiči zajížděli na chodník, nikdo nevěděl, co se děje. Nefungovala světla ani dopravní výstrahy. Rádia nabádala řidiče, aby jezdili opatrně," popsal situaci zpravodaj BBC.

Výpadek elektřiny přinesl nepříjemnosti i v dalších lokalitách. Ve městě Taguatinga nedaleko brazilské metropole Brasílie, která postižena nebyla, musel být ukončen zápas druhé divize tamní fotbalové ligy, protože se hřiště ponořilo do tmy.

Také slavnou  riodejaneirskou čtvrť Copacabana zahalila na dvě hodiny tma. Obyvatelé a návštěvníci tu pak přivítali obnovené dodávky elektrické energie hlasitým troubením a bujarým křikem.

Brazílie je energeticky odkázaná na vodní elektrárny - vodní energie tvoří asi 80 procent. Po náhlém výpadku 17gigawattové hydroelektrárny Itaipu, která vyrábí 20 procent brazilské elektřiny, se ocitly bez proudu i některé oblasti v Paraguayi.

Související