Velký ledovec zpozorovali australští výzkumníci v jihozápadní části Tichého oceánu nedaleko ostrova Macquarie, který se nachází asi v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Antarktidou. Jde o unikátní úkaz, takové ledovcové kry se obvykle tak daleko na sever do teplejších vod nedostanou, informovali dnes podle agentury AP glaciologové.

Vědci z australské antarktické divize, kteří pracovali na ostrově Macquarie ležícím asi 1500 kilometrů jihovýchodně od Tasmánie, zahlédli tento ledovec poprvé již minulý čtvrtek. Nacházel se zhruba osm kilometrů od severozápadního pobřeží ostrova.

Ledovcová kra, která má asi 50 metrů na výšku a 500 metrů na délku, je pravděpodobně částí jedné z několika obrovských ker, které se odlomily z antarktického Rossova šelfového ledovce mezi lety 2000 a 2002, uvedl australský glaciolog Neal Young.

Některé z těchto ledovců sice byly i během minulého roku pomalu zaneseny oceánskými proudy na sever, ale je neobvyklé, aby se nějaký ledovec dostal až tak daleko na sever do teplejších vod, jako je tomu v tomto případě, řekl Young.

Vědci předpokládají, že pokud bude ledovec pokračovat ve své cestě na sever, rozpadne se a rychle roztaje. Než se tak však stane, mohl by představovat nebezpečí pro lodě plující v této oblasti, dodal Young.

V roce 2000 se z Rossova šelfového ledovce a z šelfového ledovce E. Ronneové odlomilo několik obrovských ker. První z nich byla přibližně 300 kilometrů dlouhá a 37 kilometrů široká. Tyto obrovské kry jsou nyní unášeny vodními proudy od Antarktidy.