Poté, co Mezinárodní trestní tribunál v Haagu (ICTY) minulý týden rozhodl o přidělení obhájce Radovanu Karadžičovi, oznámili jeho poradci, že v Haagu končí. Důvod? Nemá jim kdo zaplatit. Podle spisu, který odevzdal ICTY sám Karadžič, dluží poradcům částky dosahující 70 tisíc eur. Tyto náklady by měl přitom hradit tribunál.

"Pan Karadžič je v tom od včera úplně sám," cituje jednoho z Karadžičových poradců slovenská agentura SITA. Podle něj není možné aby on a dalších sedm kolegů pracovalo zadarmo.

Proces s bývalým vůdcem bosenských Srbů byl minulý týden odročen na začátek března následujícího roku. Zapříčinilo to jednání Karadžiče, který od začátku proces bojkotoval "pro nedostatek času na přípravu své obhajoby".

Bosensko-srbský předák obviněný z válečných zločinů byl také v Haagu "nařčen" z účelového a efektivního maření výkonu spravedlnosti - po sérii varování mu pak ICTY přidělil právního obhájce.

Ten má Karadžiče zastupovat pokaždé, kdy se bývalý srbský předák nedostaví k soudu. Karadžič nicméně stále trvá na tom, že se chce vůči vážným obviněním obhajovat sám a proti rozhodnutí soudu se odvolá.

Někdejší vůdce bosenských Srbů čelí 11 obviněním z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se podle obžaloby dopustil ve válce v Bosně v první polovině 90. let. Obžalovaný veškerou vinu popírá a proces označuje za politický. Pokud bude osvědčen, hrozí mu doživotní vězení.

Související