V USA se možná schyluje k jedné z největších protiteroristických konfiskací v historii USA. Americké federální úřady mají políčeno na muslimskou neziskovou organizaci Alavi Foundation, která vlastní čtyři mešity a mrakodrap v New Yorku. Jak informuje agentura AP, nadaci údajně kontroluje íránská vláda, která skrz organizaci získává peníze. Pokud americká strana proces vyhraje, bude se rozhodovat o dalším osudu majetku.

USA v minulosti přikročily k zabavení církevních staveb jen ve výjimečných případech. Tento krok by s největší pravděpodobností vyhrotil vztahy s americkými muslimy. Aktuální snahy o konfiskaci majetku souvisí s obavami Washigntonu, že Teherán financuje terorismus a vývoj jaderné bomby.

Majetek muslimské organizace se odhaduje na více než 500 milionů dolarů. Podle amerických médií je mění rozloženo do několika bankovních kont, dále zahrnuje islámská centra, školy a mešity v New Yorku, Marylandu, Kalifornii a Houstonu. Organize údajně vlastní také půdu ve Virginii a již zmíněný mrakodrap na Manhattanu.

Podle právníka organizace Alavi Foundation se k záležitosti zatím nevyjádřila íránská vláda - samotné sdružení je ale rozhodnutím vlády podle jeho slov "pochopitelně zklamáno".

Mešity i administrativní budova zůstanou do konce procesu otevřeny. Co se s nemovitostmi stane, pokud vláda proces vyhraje, je zatím nejisté. Vláda ale podle AP v takovýchto případech zabavený majetek prodá a výnos většinou poskytne obětem kriminálních činů.

Komentátoři upozorňují, že případná konfiskace majetku šíitů zhorší již tak napjaté vztahy mezi USA a Íránem. O procesu se navíc hovoří v době, kdy americký prezident Barack Obama rozšířil sankce proti Teheránu o další rok.

Podle zástupce amerických úřadů jde jen o náhodu. Mnozí se ale obávají, že celá záležitost bude špatným signálem pro muslimský svět.

Žalující strana nicméně zdůrazňuje, že má důkazy o tom, že organizaci Alavi Foundation řídí zvenku různé íránské úřady a to už několik let - mezi jinými žalující strana zmínila i íránského velvyslance při OSN.