Německá sociálnědemokratická strana (SPD) si zavinila porážku v zářijových parlamentních volbách částečně sama nejasnou předvolební rétorikou. Poukázal na to odcházející předseda SPD Franz Müntefering na sjezdu strany v Dráždanech. Delegáti by ho měli v pátek nebo v sobotu nahradit - nástupcem se podle všeho stane exministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Devětašedesátiletý Müntefering zdůraznil, že výsledek z 27. září, kdy SPD získala jen 23 procent hlasů, nelze vysvětlit jen běžnými změnami přízně v demokracii. V předvolební kampani podle něj SPD příliš nejasně říkala, "s kým, co a jak chce prosazovat".

SPD v předchozí vládě byla součástí velké koalice spolu s křesťanskými demokraty (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové. Ti nyní vládnou v koalici s liberální FDP.

Odcházející předseda však politickým soupeřům vzkázal: "Jsme schopní boje, jsme připraveni k boji. My se vrátíme." Za svůj poslední projev ve funkci si Müntefering vysloužil tříminutové ovace delegátů.

SPD se dlouhodobě potýká s odlivem voličů i členů a její dlouhodobější krizi dokládá i skutečnost, že za posledních pět let už popáté mění svého předsedu. Například Müntefering byl kritizován za příliš autoritativní a centralistický styl řízení strany, což má změnit Gabriel. Předsedou má být formálně zvolen ještě v pátek, v případě průtahů nejpozději v sobotu.

Nástupkyní generálního tajemníka SPD Hubertuse Heila se má stát představitelka levicového křídla strany Andrea Nahlesová.

Řešit se bude i program strany

O víkendu by měli delegáti SPD rokovat hlavně o programu. Zpětnému hodnocení se zřejmě nevyhne nepopulární program restriktivních sociálních reforem Agenda 2010, který vznikl v roce 2003 za vlády sociálního demokrata Gerharda Schrödera (1998-2005).

Díky sociální demokracii, která byla u vlády v uplynulých 11 letech, se mimo jiné podařilo prosadit postupné zvyšování věku odchodu do důchodu ze současných 65 na 67 let. Podle pozorovatelů to bylo jedním z hlavních důvodů porážky SPD.

V neděli má delegáty pozdravit i předseda ČSSD Jiří Paroubek. V Drážďanech se setká jak s novým předsedou Gabrielem, tak i s novým předsedou sociálnědemokratické frakce ve Spolkovém sněmu a bývalým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem.

Související