Americký prezident Barack Obama ve videozdravici pro sobotní koncert pořádaný exprezidentem Václavem Havlem poblahopřál ČR a Slovensku k 20. výročí takzvané sametové revoluce. Svou odvahou jste inspirovali celý svět a napomohli k šíření svobody po celé Evropě, řekl. Sametová revoluce podle něho nadále inspiruje lidi, kteří o svobodu usilují.

"Blahopřeji vám, jsme na vás hrdi a jsme vám velice vděčni," uzavřel Obama vzkaz, který pořadatelé koncertu promítli na závěr slavnostního večera. Havlovi a české sametové revoluci vzdali ve videozdravicích pro dnešní koncert hold také německá kancléřka Angela Merkelová, bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Merkelová zdůraznila, že pád berlínské zdi a sjednocení Německa by nebyly možné bez prodemokratického úsilí jeho sousedů. Čechům poděkovala za to, že v roce 1989 pomáhali uprchlíkům z východního Německa, kteří se přes Prahu snažili dostat na Západ.

"Rád bych vám k 20. výročí sametové revoluce poslal své modlitby. Přestože jste již svého cíle dosáhli, doufám, že se vám podaří zachovat onoho odvážného ducha, který nepřestává být zásadní pro celé lidstvo," vzkázal do ČR dalajlama.

Gorbačov, který stál v roce 1989 v čele Sovětského svazu, označil Havla za svého přítele, kterého si velmi váží. "Rád bych, aby vše šlo dál cestou sametovou, a ne krvavou. Na všem je možné se dohodnout. Možné a nutné. Doufám, že všichni budeme usilovat o to, aby byl v naší Evropě mír," řekl.

Související