Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner uvedl v rozhovoru pro izraelský list Jediot Achronot , že Írán zřejmě odmítl dohodu, kterou mu v říjnu nabídly světové mocnosti, aby vyvrátily podezření, že Írán usiluje o jadernou bombu. Francie byla jedním z účastníků jednání s Íránem.

Spolu s Ruskem a USA ve Vídni v říjnu Paříž nabídla íránským vyjednávačům, aby Írán vyvezl 75 procent svého slabě obohaceného uranu do Ruska, které z něj ve spolupráci s Francií vyrobí palivo pro teheránský výzkumný reaktor.

Vyvrátilo by to pochybnosti o íránském jaderném programu, v jehož rámci Íránci obohacují uran a odmítají se této technologie vzdát. Nezbylo by jim pak totiž dostatečné množství na to, aby mohli v dohledné době vyrobit atomovou hlavici. Ačkoli ve Vídni s návrhem souhlasili, teď žádají další jednání a odmítají uran vyvézt.

Na dotaz, zda Íránci s odpovědí na návrh otálejí, Kouchner odpověděl, že se to tak dá říct. "Ve skutečnosti už ale téměř odpověděli a ta odpověď byla negativní. Je to ostuda, ostuda, ostuda. Nabídli jsme jim, aby se zbavili většího množství slabě obohaceného uranu, který pro ně dále obohatíme my. Nemohli by ho sami dále obohacovat na úroveň využitelnou ve vojenství," řekl ministr.

Ani jedno z kol jednání s Íránem podle něj nebylo moc úspěšné. "Vyčkáváme, ale to není dobré. Je to velmi nebezpečné," řekl.

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv v neděli Írán upozornili, že čas diplomatického řešení konfliktu se krátí a hrozí nové sankce. Izrael, na jehož nepřiznaný jaderný arzenál Teherán nepřestává poukazovat, uvažuje o preventivním útoku na Írán v případě, že diplomacie nebude v dohledné době úspěšná.

"Nehodlám se vyjadřovat k případnému izraelskému útoku. Nepřeji si, aby se to stalo. Je to velké nebezpečí, proto je třeba co nejrychleji usilovat o mírové řešení," řekl izraelskému listu Kouchner.

V Izraeli a na západním břehu Jordánu je očekáván v úterý a ve středu. S izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem jednal ve středu francouzský prezident Nicolas Sarkozy a pozval ho na mezinárodní mírovou konferenci, již chce Paříž uspořádat. Izrael pozvání neodmítl, ale Netanjahu dal najevo nelibost nad Kouchnerovými výroky. Ministr řekl v úterý francouzskému rozhlasu, že má pocit, že v Izraeli už nikdo nemá o mír s Palestinci zájem.

Související