Palestinští zastupitelé chtějí požádat Radu bezpečnosti OSN, aby schválila nezávislost jejich státu bez souhlasu Izraele. Činí tak proto, že ztrácí víru v mírové rozhovory s Izraelem, uvedl podle agentury AP hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval, že bez dohody s Izraelem Palestinci samostatnost nezískají.

Podle AP by byla žádost Palestinců především symbolická. USA by jako spojenec Izraele patrně vetoval snahu RB OSN schválit nezávislý palestinský stát. Krok ale přesto signalizuje rostoucí frustraci mezi Palestinci nad mírovými rozhovory, které se v současnosti nacházejí na mrtvém bodě.

"Neexistuje žádná náhrada za jednání mezi Izraelem a Palestinci," reagoval na palestinské konstatování Netanjahu. "Jakákoli jednostranná iniciativa by jen rozštěpila struktury dohod mezi námi a vedla by k jednostranným krokům Izraele."

Palestincům vadí především výstavba židovských osad na západním břehu Jordánu. Nad stagnací mírového procesu s Izraelem nedávno projevil frustraci také palestinský prezident Mahmúd Abbás, který oznámil, že nebude kandidovat v lednových prezidentských volbách.

Vyjádřil také zklamání nad údajně proizraelským postojem americké vlády ve sporu o výstavbu židovských osad na palestinských územích.

"Rozhodující okamžik"

Podle hlavního palestinského vyjednavače Saíba Irikáta se frustrovaní Palestinci rozhodli obrátit na Radu bezpečnosti po 18 letech snahy dosáhnout s Izraelem dohody.

"Nyní přišel náš rozhodující okamžik. Vstoupili jsme do tohoto mírového procesu, abychom dosáhli řešení dvou států. Teď chceme Izraelcům dát najevo, že mezinárodní společenství uznává řešení dvou států a návrat k hranicím z roku 1967," prohlásil Irikát.

Palestinci vyhlásili jednostranně nezávislost v roce 1988. Některé země ji uznaly, ale ve skutečnosti nikdy nebyla implementována. Kdy hodlají Palestinci svou žádost Radě bezpečnosti předat, Irikát neupřesnil.

Související