Strana premiéra Vladimira Putina místní volby minulý měsíc s drtivou převahou vyhrála. Ale podle opozice pomohly Jednotnému Rusku i úřední triky jako vyškrtávání opozičních kandidátů a falšování výsledků. To v jednotlivých případech konstatovaly i soudy.

"Jednotné Rusko může dosahovat změn k lepšímu jedině v případě, že se bude i samo měnit," prohlásil Medveděv. "Strana se musí stát moderní, aby nezastarávala, nevzdálila se životu a vlastním voličům. Příznaky takového zaostávání vykazují některé regionální odbočky jak Jednotného Ruska, tak opozičních stran. Politickou činnost zužují na intriky aparátu, volby (...) mění v podivné historie, pletou si demokratické procedury s administrativními."

Strana se podle prezidenta potřebuje zbavit takových činovníků a zlozvyků. Jednotné Rusko má podle hlavy státu dostatečně velkou autoritu ve společnosti, aby se obešlo bez administrativních excesů a naučilo se "vítězit v otevřené politické soutěži".

Jako dobrý nápad označil Medveděv návrh změny stranických stanov, počítající s výběrem kandidátů do funkcí na základě vnitrostranického hlasování.
Související