Íránský prominentní opozičník a bývalý viceprezident Mohammad Alí Abtahí byl odsouzen k šesti letům vězení za podněcování protestů proti režimu. Podle právního zástupce má 20 dní na to, aby se proti verdiktu odvolal, sdělila v neděli agentura AP. Oficiální íránská agentura IRNA informovala, že Abtahí byl o něco později prozatím propuštěn na svobodu na kauci.

Podle teheránského prokurátora Džafarího Dolatabádího byl Abtahí "dočasně propuštěn dnes časně ráno na kauci sedm miliard ríjálů" (asi 12 milionů korun).

Abtahí se po svém zatčení z televizní obrazovky přiznal k vyvolávání veřejných nepokojů. Jeho rodina a kolegové reformátoři se ale dali slyšet, že byl k přiznání donucen.

Abtahí je jedním z více než stovky předních umírněných reformátorů, kteří byli v Íránu zatčeni po sporných prezidentských volbách z letošního června. Vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda opozice označila za zmanipulované a uspořádala sérii mohutných demonstrací, ty nakonec policie tvrdě potlačila.

Abtahí byl viceprezidentem za vlády Ahmadínežádova umírněného předchůdce Mohammada Chátamího a stejně jako řada dalších lidí byl obviněn z podněcování pouličních protestů s cílem svrhnout režim.

Související