Ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, kterého Česko navrhlo na post příštího eurokomisaře, zřejmě při slyšení v Evropském parlamentu čekají i nepříjemné otázky týkající se jeho komunistické minulosti. Naznačují to hlasy zaznívající hlavně z největší lidovecké frakce v zákonodárném sboru.

Lidovci jsou s 265 ze 436 poslanců nejsilnější silou v Evropském parlamentu. Frakce v nedávném prohlášení obecně uvedla, že vyžaduje, aby kandidáti na post komisaře nebyli spojováni s utiskovatelskými režimy a ani nepůsobili ve vládách nebo politických hnutích, které jsou nedemokratické nebo postavené na korupci.

Füle, který před nástupem do nynějšího českého kabinetu pracoval jako diplomat, byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Studoval také diplomacii na moskevské škole označované někdy jako místo, kde se školili i budoucí adepti na práci v sovětské tajné službě (KGB). "Já tam ty hlasy slyším," řekl ČTK europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) o názorech, že zřejmě lidovecká frakce bude vznášet při slyšení s českým kandidátem otázky týkající se jeho minulosti.

Hodně prý zaznívají třeba od Maďarů. Jejich dosavadní eurokomisař László Kovács byl před pěti lety při projednávání složení Evropské komise podroben v Evropském parlamentu velmi ostrým dotazům na svou minulost. Březina, který patří k lidovecké frakci, však podotkl, že v tomto případě šlo o opravdu velmi významného představitele komunistické nomenklatury.

Stejnou školu, jakou vystudoval v někdejší sovětské metropoli Füle, má i slovenský kandidát na post eurokomisaře a současný člen EK Maroš Šefčovič. Minulost spjatou s komunistickým režimem měli i někteří další dosavadní členové výkonného orgánu 27členného bloku, třeba estonský eurokomisař Siim Kallas.

Březina nicméně také připomněl nedávnou návštěvu českého exprezidenta Václava Havla v Evropském parlamentu. V jejím rámci Havel na dotazy novinářů řekl, že jemu osobně Füleho minulost nevadí a že jde podle něj o dobrého kandidáta na eurokomisaře. "Pokud ho vybrala vláda mé země, už mi nezbude nic jiného, než ho podporovat," podotkl Březina.

"Myslím si, že žádné problémy by to dělat nemělo," řekl ČTK europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který se řadí do druhé nejsilnější frakce v EP - k socialistům. I on připomněl, že komunistickou minulost měli i dřívější členové Evropské komise.

Zatím není jasné, kdy slyšení s komisaři začnou. Je možné, že se tak stane až počátkem příštího roku. Šéf Evropské komise totiž ještě v pondělí neměl od všech zemí jména jejich kandidátů. Teprve až se tak stane, zveřejní návrh složení příštího výkonného orgánu EU i návrh toho, kdo by měl mít na starosti jakou oblast. U Füleho se spekuluje o tom, že by mu mohla připadnout oblast, která se zabývá problematikou rozšiřování unie.