Kuponová privatizace na Slovensku znovu ožila. Stát vyzval občany, kteří vlastní bezcenné akcie z první vlny, aby je bezplatně převedl na Fond národního majetku.

Jinak budou depozitáři cenných papírů za vedení účtu od letošního roku platit. Podle počtu akcií i několik desítek eur ročně.

Akcie vlastní tři miliony Slováků. Většina nemá ani tušení o jejich hodnotě. Informacemi nedisponuje ani FNM, ani Centrální depozitář cenných papírů.

"Každý si musí sehnat informace o tom, jakou hodnotu akcie mají. Vlastníků akcií v nominální hodnotě nad 100 tisíc korun je asi 15 tisíc. Pokud se rozhodnou, že je převedou, musejí to stihnout do konce roku. Všichni ostatní mají ještě rok čas," vysvětlila HN mluvčí FNM Taťjana Lesajová.

Zmatek na poštách

Slováci přesto vzali vybrané pošty, které převody zprostředkují, útokem. Někde byly zřízeny pořadníky. Situace se uklidnila až po několikrát opakovaném ubezpečení, že akcie mohou převádět na FNM dál a případný zaplacený poplatek za vedení účtu jim bude v takovém případě vrácen.

V horší situaci jsou někteří účastníci druhé vlny kuponové privatizace. Její pravidla v roce 1994 zcela nečekaně změnil Vladimír Mečiar. Ačkoliv kuponové knížky byly lidem vydány, tehdejší premiér nákup akcií zrušil a zavedl dluhopisy FNM. Fyzickou privatizaci státního majetku umožnil svým blízkým a dodnes ji mnozí považují za loupež století.

Exekutor za dveřmi

Jeden dluhopis měl hodnotu deset tisíc korun a byl úročený. Stát je po skončení druhé vlny odkoupil zhruba za 14 tisíc korun.

FNM ještě nyní eviduje 37 tisíc dluhopisů, o jejichž proplacení nikdo nepožádal. Jejich hodnota představuje víc než 16,6 milionu eur. Ti, kteří si na kuponové knížky ve druhé vlně půjčili od privatizačních fondů, mají smůlu. Mnozí dluh nesplatili. Většina ve víře, že po změně pravidel se smlouvy ruší. Po čtrnácti letech zažívají šok.

Panu Jozefovi Lehkému z Bratislavy narostl dluh vůči fondu, kterému svěřil knížku s tím, že za něj bude investovat body, na 365 eur. Na výzvy na zaplacení v minulosti nereagoval. Pak mu obstavili účty. A exekutor ho prý varoval, že mu sáhne i na osobní majetek. "Byl jsem fakt přesvědčen, že na mne něco zkoušejí. Když Mečiar měnil pravidla, ani ve snu by mne nenapadlo, že smlouvy na nákup akcií jsou platné," řekl HN.

Většina fondů, které lidem knížky proplácely, má smlouvy právně ošetřené. Těm, kteří na jejich podmínky přistoupili, nezbývá nic jiného než dluh vyrovnat.


Renata Havranová
od naší zpravodajky z Bratislavy