Maďarská vláda oficiálně odsouhlasila dohodu s USA o přijetí jednoho bývalého vězně z americké základny Guantánamo na Kubě a stanovila podmínky, za jakých bude tato osoba, pocházející pravděpodobně z Palestiny, moci v Maďarsku žít. Vláda se také zavázala nevydat osobu jiné zemi. Agentuře MTI to dnes řekl ministr bez portfeje Gábor Juhász, pověřený dohledem nad civilními tajnými službami.

Vláda poskytne tomuto bývalému vězni veškerou potřebnou podporu pro jeho usazení v zemi. Příchozí bude mít zajištěno pojištění na veškeré zdravotnické služby, bude mu hrazen jazykový kurz a pomoc při hledání zaměstnání.

Obdobně jako další evropské země, které se rozhodly přijmout vězně z Guantánama, se také Maďarsko rozhodlo nezveřejnit jeho identitu. Premiér Gordon Bajnai ale již v polovině září naznačil, že jeho země přijme jen jediného bývalého vězně, pravděpodobně Palestince. Tomu podle některých zdrojů dalo Maďarsko přednost před dvěma možnými "kandidáty" z Libye.

Americký prezident Barack Obama nařídil zavřít věznici na Guantánamu, kterou často kritizují organizace zabývající se ochranou lidských práv, krátce po svém lednovém nástupu do Bílého domu. Americká vláda ale musí vyřešit, kam propuštěné vězně umístit. Některým by totiž v jejich vlasti mohlo hrozit pronásledování. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko a Irsko patří spolu s Maďarskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádného vězně přijmout nechystá.