Varšava se s Washingtonem dohodla na podmínkách rozmístění amerických vojáků v Polsku. Smlouvu, která tyto podmínky určuje a otevírá cestu k rozmístění amerického protiraketového systému Patriot v Polsku, obě strany podepíšou 10. prosince. V pátek to podle agentury Reuters oznámilo polské ministerstvo obrany.

"(Polský) premiér Donald Tusk přijal výsledky vyjednávání, které jsem s Američany vedl," řekl Stanislaw Komorowski z polského ministerstva obrany. Baterie Patriotů by mělo Polsko získat příští rok. Podle Komorowského pak budou trvale umístěny v zemi od roku 2012.

Varšava si také v rámci modernizace své protivzdušné obrany bude chtít koupit vlastní protiraketový systém, dodal. Podle dokumentu budou američtí vojáci, kteří v budoucnu spáchají v Polsku mimo základy nějaký zločin, spadat pod tamní soudy.

Zdanění amerických jednotek 

Dohoda také určuje zdanění amerických jednotek. Polsko, které se obává ruské zahraniční politiky, dlouhou dobu upozorňovalo, že na svém území nehostí žádné americké vojáky a ani žádné významné vojenské zařízení, ačkoliv svou vojenskou přítomností v Iráku a Afghánistánu podporuje USA.

Rozmístění Patriotů přislíbila Varšavě administrativa bývalého amerického prezidenta George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základy v Polsku a radaru v Česku.

Polsko podle úmluvy mělo získat Patrioty bez ohledu na uskutečnění plánů amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Současný americký prezident Barack Obama od původní podoby protiraketového deštníku v Evropě ustoupil, dodávky Patriotů nicméně podpořil.

Související