Polský prezident Lech Kaczyński v pátek podepsal novelu trestního zákona, která umožní takzvanou chemickou kastraci pedofilů. Informoval o tom list Gazeta Wyborcza. Polsko se tak stalo první zemí v Evropské unii a jedním z prvních států na světě, který bude takto devianty trestat.

Dodatek trestního zákona, který předložila vláda spolu s levicí a hlavní opoziční stranou Právo a spravedlnost, zpřísňuje tresty pro ty, kteří znásilní osoby mladší patnácti let nebo se dopustí incestu. Hrozit jim budou nejméně tři roky vězení. Soud také šest měsíců před jejich propuštěním na svobodu může rozhodnout, zda se podrobí chemické kastraci.

Celá procedura nezanechává podle lékařů teoreticky žádné dlouhodobé psychické poškození a její efekt je zvratný, pokud se s léčbou přestane.

Chemickou kastraci využívají některé státy USA jako jeden z trestů pro sexuální delikventy. Právní řád Kalifornie umožňuje tento postup nejen pro recidivisty, ale také pro takzvané prvonásilníky, kteří zneužijí dítě mladší třinácti let.