Izraelští inspektoři dnes začali v židovských osadách na západním břehu Jordánu kontrolovat, jak se dodržuje vládní nařízení o zmrazení výstavby. Premiér Benjamin Netanjahu o tom rozhodl minulý týden a zákaz nové výstavby má platit deset měsíců. Izrael tím chce přimět Palestince k obnově mírových rozhovorů.

Prozatím bylo na západní břeh vysláno 14 inspektorů a do dvou týdnů bude na práci vyškoleno 40 dalších. Kromě nich budou na dodržování moratoria dohlížet i policisté, pohraničníci a armáda.

Inspektoři se v doprovodu policistů do osad vydali s leteckými mapami a také s povolením zabavit stavební zařízení.

K nespokojenosti Palestinců je zákaz nové výstavby nejen dočasný, ale také jenom částečný. Netýká se východních čtvrtí Jeruzaléma, které Izrael obsadil stejně jako Západní břeh v roce 1967. Později je ale připojil k západní části města a Jeruzalém prohlásil za nedělitelnou metropoli. Palestinci chtějí, aby byl zákaz nové výstavby trvalý a aby zahrnoval také východní Jeruzalém.

Vůdci osadníků s Netanjahuovým rozhodnutím nesouhlasí a tvrdí, že premiér ustoupil tlaku USA. Geršon Mesika z regionální rady Samaří roztrhal příkaz k zastavení stavby, kterou mu doručil izraelský důstojník. "Je to zákaz zastavit stavbu ve státě Izrael. Je to rasistické, nemorální a ilegální rozhodnutí, které je tudíž neplatné," řekl.

Mluvčí odboru pro západní břeh Jordánu ministerstva obrany Lee Hiromoto řekl, že se incident obešel bez násilí.

Na západním břehu žije 2,5 milionu Palestinců a asi 300.000 osadníků. Jejich vesnice prostupují západním břehem a Palestinci si přejí jejich zrušení, má-li na tomto teritoriu vzniknout jejich územně celistvý stát. Jednání o něm už rok stagnují právě kvůli izraelské osadnické politice.

Související