Írán potvrdil zadržení jachty s pěti Brity. Vedoucí prezidentské kanceláře Esfandíjár Rahím Mašáí prohlásil, že o osudu jachtařů, zadržených 25. listopadu v Perském zálivu, rozhodne soud. Londýn o případu informoval v pondělí a ještě čeká na oficiální vyjádření íránského ministerstva zahraničí.

Mašáí řekl, že bude-li Britům prokázán zlý úmysl, budou přísně potrestáni.

Zadržení posádky jachty Kingdom of Bahrain potvrdilo také vedení íránských revolučních gard. Britští námořní experti ale netuší, jak se mohlo plavidlo ocitnout v íránských vodách. Jachtaři směřovali z Bahrajnu do Dubaje, kde se chtěli zúčastnit jachtařských závodů, které začaly 26. listopadu v Dubaji a o dva dny později skončily v ománském Maskatu. Pro loď Kingdom of Bahrain to měla být závodní premiéra.

V posádce jsou zkušení jachtaři a navigátoři. Jestliže skončili v íránských vodách, jak tvrdí Teherán, pak museli mít dle expertů potíže s lodí a byli unášeni proudem.

Íránské revoluční gardy sdělily pouze, že je případ v šetření. Konzervativní studenti chtějí dnes před britským velvyslanectvím v Teheránu protestovat proti "nelegálnímu vstupu Britů do íránských výsostných vod".

Začarovaný kruh

Británie okamžitě zapojila své diplomaty do jednání o propuštění jachtařů. Neví se, kde jsou zadržováni, diplomaté s nimi zatím měli jenom zprostředkovaný kontakt. Celá posádka jachty je prý v dobrém zdravotním stavu. Jednání komplikoval několikadenní svátek oběti, který muslimové slavili od pátku.

Zadržení jachtařů může znásobit napětí, které nyní panuje mezi Británií a Íránem kvůli britskému postoji při vyjednávání o íránském jaderném programu. Británie odpověděla na víkendové rozhodnutí Íránu postavit dalších deset továren na obohacování uranu pohrůžkou, že by mohla koncem roku vyhlásit nové sankce proti Íránu.

Na pondělní zprávu o incidentu v Perském zálivu reagoval i ropný trh - z obav z další diplomatické krize vzrostla cena ropy o dolar.

Íránci zadrželi před dvěma lety v Perském zálivu patnáct členů britského námořnictva. I je obvinili z nezákonného vniknutí do íránských vod, ačkoli Britové tvrdili, že pluli ve vodách iráckých. Po čtrnácti dnech je omilostnil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Související