Ruský prezident Dmitrij Medveděv a italský premiér Silvio Berlusconi ve čtvrtek po schůzce v Římě oznámili, že se dohodli na spolupráci v řadě oblastí, především v energetice a mezinárodní bezpečnosti, kam zařadili i Afghánistán. Během jednání byly podepsány dvě desítky dohod.

Medveděv ujistil, že Rusko je připraveno podpořit nové úsilí Spojených států v Afghánistánu poté, co prezident Barack Obama oznámil vyslání dalších 30.000 amerických vojáků jako posil.

"Jsme připraveni podpořit toto úsilí, zaručit tranzit (leteckou přepravu vojáků a materiálu), podílet se na ekonomických projektech a na výcviku policistů a vojáků," řekl Medveděv na tiskové konferenci s Berlusconim.

"Musíme pomoci našim afghánským partnerům. Američtí a evropští vojáci, včetně italských, zde plní mírovou misi, což je velmi důležitá funkce," dodal.

Rusko: V Afghánistánu nás nemají rádi

"Nechceme vyslat svoje vojáky do Afghánistánu. Byli jsme tam a nemají nás tam rádi," upřesnil ruský velvyslanec v NATO Dmitrij Rogozin při videokonferenci mezi Bruselem a Moskvou.

Berlusconi zopakoval, že Itálie podporuje novou americkou strategii, a zdůraznil nutnost zanechat tuto zemi v "jiných podmínkách, než byly ty, v nichž jsme ji našli".

"Musíme postavit na nohy afghánskou ekonomiku, která je příliš závislá na drogách," řekl šéf italské vlády a odmítl se vyjádřit přesněji k tomu, jak velké posily tam Itálie vyšle. Odvolal se na to, že o velikosti italských posil vysílaných do Afghánistánu bude večer jednat rada ministrů a poté to bude oznámeno. Italský ministr obrany Ignazio La Russa nicméně ve čtvrtek řekl, že příští rok bude do Afghánistánu vysláno kolem tisícovky vojáků.

Itálie je spokojena s postojem Ruska k bezpečnosti v Evropě

Berlusconi vysoce ocenil iniciativu prezidenta Medveděva v oblasti evropské bezpečnosti. Dokument, který bude v pátek projednán v NATO, odráží podle něho nové reálie současného světa. Medveděv ujistil, že tento projekt není namířen proti NATO, vychází z principu nedělitelnosti evropské bezpečnosti a obsahuje celý soubor kontrolních mechanismů nutných pro řešení těch nejsložitějších otázek.

Rusko je připraveno uzavřít novou dohodu o partnerství a spolupráci s Evropskou unií, řekl Medveděv, ale nedokázal říci, zda budou rozhovory složitější nebo jednodušší poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva. Platnost dosavadní smlouvy vypršela, ale vždy se každý rok automaticky obnovovala. Experti obou stran jednají o uzavření nové dohody.

Projekt bude předložen k diskusi v NATO; v pátek na úrovni ministrů a příští týden na úrovni šéfů vlád nebo států.

Závěr: 18 dohod

Itálie a Rusko, nebo podniky obou zemí, podepsaly v rámci dnešního summitu 18 dohod v různých oblastech, od energetické spolupráce až po kulturní spolupráci.

Například skupiny ENI a Gazprom uzavřely dohodu umožňující vstup francouzské EDF do projektu plynovodu South Stream, zatímco italská letecká společnost Alitalia a ruský Aeroflot se dohodly o obchodním partnerství.

South Stream "zajistí moderní (energetickou) bezpečnost Evropě", zdůraznil Medveděv. "Plynovod umožní vést do Evropy plyn ze Sibiře a obejít přitom obtížnou oblast Ukrajiny. Vyhneme se tak tranzitním obtížím," doplnil ho Berlusconi.

Návštěvu ruského prezidenta v Itálii zakončí večer jeho přijetí u papeže Benedikta XVI.