Odbory evropských institucí hrozí stávkou. Obávají se, že některé členské státy EU hodlají zablokovat navrhovaný růst mezd a nejrůznějších přídavků euroúředníků o 3,7 procent.

„Oznamujeme vám možnost zahájení stávkové akce v období od 10. prosince 2009 do 8. ledna 2010,“ píše se v dopise odborářů generálnímu tajemníku Rady EU Pierre de Boissieu. HN mají dopis s datem odeslání 3. prosince k dispozici.

S návrhem zvýšit platy přišel eurokomisař pro administrativní záležitosti Siim Kallas v rámci pravidelné každoroční revize. Podle používaných pravidel je meziroční pohyb platů euroúředníků odvozen od poklesu nebo růstu platů státních úředníků osmi zemí EU (Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Belgie, Španělsko, Lucembursko a Nizozemsko) a růstu nákladů na bydlení v Bruselu v období od července do června předchozího roku. Podle tohoto klíče se platy euroúředníků mění de facto automaticky.

Stávka mlékařů se šíří Evropou. K Francii se připojily i další země - čtěte ZDE

Brusel zapáchá hnojem. Město ochromila blokáda kvůli ropě - čtěte ZDE

Letošní návrh na bezmála čtyřprocentní zvýšení, který vychází z ještě předkrizových statistik, ale vzbudil v Bruselu silný odpor. Šestnáct členských států ze sedmadvaceti se postavilo proti.

Odbory tvrdí, že legální možnost změnit navrženou výši platů neexistuje, protože pravidla pro jejich výpočet byla schválena Evropskou radou, tedy všemi členskými státy. „Nebudeme se rozpakovat použít všech dostupných prostředků abychom zabránili tak závažnému porušení našich práv,“ stojí dále v odborářském dopise.

Stávkou hrozí jak odbory Evropské rady (zhruba 2500 zaměstnanců), tak Evropské komise (přes 30 tisíc lidí).

Související