Evropský úřad pro kontrolu léčiv (EMEA) upozornil, že očkování proti takzvané prasečí chřipce vakcínou Pandemrix může vyvolat u dětí po druhé dávce horečku. Tato vakcína britské firmy GSK se používá i v Česku.

Lékaři a rodiče by měli hlídat teplotu očkovaných dětí a případně přijmout opatření ke snížení horečky, například podáním paracetamolu, radí úřad se sídlem v Londýně.

Ve Francii se děti od šesti měsíců do devíti let neočkují Pandemrixem, ale jinou vakcínou. Francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová vysvětlila, že to není kvůli možné horečce, ale kvůli tomu, že vakcína Pandemrix je bolestivější než jiné. Děti by se pak podle ní mohly bát dalšího očkování.

Očkování proti prasečí chřipce se v Česku rozběhlo zvolna a s řadou problémů. Někteří lidé se obávají vedlejších účinků a váhají, zda se nechat očkovat. K vakcinaci se staví zdrženlivě i řada lékařů. Česko si objednalo milion vakcín.

Vakcínu Pandemrix pro užití v Česku registruje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho ředitel Martin Beneš koncem listopadu ujistil, že ústav očkovací kampaň průběžně prověřuje.


Očkování se v republice týká odhadem 66 tisíc dětí, většině z nich má stačit jedna dávka vakcíny. Děti s rakovinou a poruchami imunitního systému by měly dostat i druhou posilovací dávku.
Související