Na 109 osob podle agentury ITAR-TASS vzrostl počet mrtvých mezi návštěvníky nočního klubu v ruském Permu asi 1200 kilometrů východně od Moskvy, kde v noci na sobotu propukl požár. Smrtelná bilance stále nemusí být konečná: bezmála 130 osob je s různými poraněními hospitalizováno a zdravotní stav některých z nich byl označen za kritický. Úřady tvrdí, že tragédie nebyla důsledkem teroristického útoku; policie se přiklání k variantě neopatrného používání pyrotechniky a předběžně zadržela dva majitele klubu.

Podle dostupných zpráv v klubu "Chromý kůň" explodovala zábavní pyrotechnika připravená jako součást večírku k osmému výročí založení tohoto podniku. Jeden z jeho spolumajitelů nicméně při výslechu odmítl, že by se s pyrotechnikou nakládalo nedbale.

Vysoký počet mrtvých a zraněných je dáván do souvislosti s tím, že klub měl pouze jediný východ. Na parketu současně s požárem propukla panika, prostor zaplnil hustý dým a někteří lidé byli ušlapáni. Mezi zhruba 300 návštěvníky převažovala mládež.

Podle agentury ITAR-TASS byli v klubu i dva Španělé, kteří vyvázli bez újmy; agentura zároveň informovala, že mezi oběťmi nebyli zaznamenáni cizinci. Z více než stovky mrtvých byla zatím identifikována zhruba polovina. Ani u řady zraněných, kteří se ocitli v bezvědomí, se ještě nepodařilo zjistit jejich totožnost. Někteří utrpěli popáleniny na osmdesáti procentech těla.

"Jako by chytil stoh sena"

Světlana Kuvšinová, která byla v klubu, agentuře AP řekla, že hořet začalo poté, co byly odpáleny tři světelné fontány. Jiskry prý zapálily umělohmotné desky, kterými byl obložen strop. "Oheň propukl během pár vteřin. Jako by chytil stoh sena. Byla jenom jedna cesta pryč. Skoro mě ušlapali," prohlásila šokovaná dívka.

Hasiči se na místo neštěstí dostavili během několika minut a likvidace požáru jim trvala zhruba hodinu.

Do Permu po tragédii přiletěl ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, jenž prohlásil, že v klubu byly porušeny protipožární předpisy. Podle jeho informací byla majitelům objektu loni uložena pokuta a měli zjednat nápravu; opakovaná kontrola protipožárního inspektora se čekala tento měsíc. Šojgu navíc prohlásil, že pyrotechnika, která se v klubu nacházela, rozhodně nebyla určena k použití v podobném uzavřeném prostoru.

Medveděv: Jde o těžký zločin

Ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že tragédii v Permu nelze označit za nedbalost; jde podle něj o těžký zločin, který musí být důkladně vyšetřen a potrestán. Šéf Kremlu zároveň nařídil, aby nejvážněji poranění byli přepraveni do špičkových ruských nemocnic.

Ruský ministr vnitra Rašíd Nurgalijev, který do Permu přicestoval se Šojguem, při videokonferenci s Medveděvem prohlásil, že neštěstí v klubu nevykazuje prvky teroristického útoku. Ministr tak reagoval na spekulace, které se po požáru vyskytly. Ruská veřejnost je v posledních dnech citlivá na zprávy o hromadných úmrtích, mimo jiné kvůli teroristickému útoku na rychlík Moskva-Petrohrad, při kterém minulý víkend zemřelo bezmála třicet lidí.

V Rusku se odehrává poměrně mnoho požárů, což bývá dáváno do souvislosti s tím, že ve starších budovách bývají zastaralé protipožární systémy, pokud tam vůbec nějaké jsou. Permský případ je ovšem i na místní poměry bezprecedentní a ruská média ho označují za nejtragičtější požár za mnoho let.

Permské úřady vyhlásily v kraji třídenní smutek; ruský státní rozhlas a televize zrušily vysílání zábavných pořadů plánovaných na tento víkend a centrální úřady ohlásily na pondělí státní smutek v celé zemi.

Pod dojmem požáru v Permu moskevské úřady oznámily, že v metropoli hodlají zakázat používání ohňostrojů a pyrotechniky při podobných akcích. Moskevský starosta Jurij Lužkov podle ITAR-TASS prohlásil, že v souvislosti s blížícími se novoročními oslavami se chce postarat o co nejpřísnější kontrolu takového zákazu.

Výběr nejtragičtějších požárů v zábavních zařízeních za posledních 10 let:

30. října 1999 - Požár, který vypukl v karaoke baru v jihokorejském přístavu Inčchon, si vyžádal 55 mrtvých a asi 75 raněných.

29. března 2000 - Kvůli nedostatečnému bezpečnostnímu zajištění uhořelo nejméně 74 lidí při prudkém požáru ve dvou přilehlých sálech kina ve městě Ťiao-čuo ve středočínské provincii Che-nan; zachráněno jen 12 lidí.

25. prosince 2000 - Přinejmenším 309 převážně mladých osob zemřelo při požáru, který vypukl v obchodním středisku ve středočínském městě Luo-jang. Oheň vzplanul v suterénu sedmipodlažní budovy, v jejímž přízemí se rekonstruovalo obchodní centrum. Plameny v nižších patrech uvěznily stavební dělníky a ve čtvrtém patře stovky účastníků vánoční diskotéky.

31. srpna 2001 - Jedna z nejhorších tragédií v zábavním podniku v Japonsku si vyžádala 44 obětí, které zahynuly při požáru v herně v rušné čtvrti Tokia.

7. července 2002 - Přibližně 52 lidí přišlo o život při požáru v přeplněném baru ve městě Palembang na indonéském ostrově Sumatra. Většina z návštěvníků uhořela nebo se zabila při skoku z oken.

29. října 2002 - Přes sto lidí uhořelo a desítky osob byly zraněny při požáru, který zachvátil výškovou budovu International Trading Center v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu. Požár začal pravděpodobně v nejoblíbenější městské diskotéce Blue Disco. Mezi oběťmi byli také dva Britové, jeden Američan a jeden Chorvat.

1. prosince 2002 - Při požáru v přeplněném nočním klubu La Guajira v centru venezuelské metropole Caracasu zemřelo 47 osob. Požár zřejmě vznikl v kuchyni nebo jej zapříčinil zkrat v elektrickém vedení.

21. února 2003 - Požár, který vypukl na koncertu rockové skupiny GreatWhite ve West Warwicku ve státě Rhode Island na východním pobřeží USA si vyžádal nejméně 97 obětí.

30. prosince 2004 - Při požáru v klubu Cromagnon v Buenos Aires zahynulo 194 lidí; neštěstí způsobili účastníci rockového koncertu, kteří zapálili bengálské ohně. Dalších na 700 lidí bylo při požáru zraněno. Při požáru byly uzavřeny čtyři ze šesti východů, ačkoliv v areálu projektovaném pro tisícovku lidí bylo zhruba čtyřikrát tolik osob.

20. září 2008 - Při požáru, který vypukl těsně před půlnocí místního času v nočním klubu ve městě Šen-cen na jihu Číny, zahynulo nejméně 43 lidí a dalších 88 bylo zraněno.

4. prosince 2009 - Nejméně 102 lidí zahynulo a 134 bylo zraněno při explozi pyrotechniky a následném požáru v nočním klubu v ruském městě Perm asi 1200 kilometrů východně od Moskvy.

 

Související