Novým předsedou Strany zelených se stal v sobotu na stranickém sjezdu v Brně podle očekávání její úřadující šéf Ondřej Liška. Zvítězil ve volbě s velkou převahou nad Matějem Stropnickým. Mezi prioritami strany jmenoval boj s korupcí, finanční limity pro strany na volební kampaně či přímou volbu prezidenta. Delegáti vyslyšeli i Liškův návrh, aby se prvním místopředsedou stal někdejší unionistický poslanec František Pelc.

Stranické křídlo kolem Lišky si tak po sobotě upevnilo svou pozici a oponenti, které při volbě předsedy reprezentoval Stropnický, utrpěli porážku. Vnitrostranická opozice navíc ohlásila, že podmíněně končí její platforma Demokratická výzva.

Stropnický kritizoval vstup zelených do bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS) i poměry uvnitř strany. "Zelení se programově rozmělňují a ztrácí identitu. Chceme-li měnit klima ve společnosti, musíme ho změnit nejdříve u nás," uvedl. Ve volbě Stropnický neuspěl, dostal 60 z 252 platných hlasů. Pro Lišku se vyslovilo 170 delegátů sjezdu. Posledního z trojice Jana Linharta volilo šest delegátů. Stropnický popřál Liškovi, aby pokračoval v reformním úsilí, které na sjezdu ohlásil.

Liška, jehož strana by se nyní podle předvolebních průzkumů nedostala do sněmovny, nastínil v projevu podmínky, za kterých by zelení přijali účast ve vládě. Na prvním místě hovořil o boji s korupcí. Kabinet by musel dále například chránit životní prostředí, být proevropský, musel by prosazovat přímou volbu prezidenta a reformu justice. Vláda musí podle něho dbát na ochranu přírody a zachovat těžební limity uhlí, musí podporovat účinnost evropské listiny základních práv v ČR a nesmí se opírat o komunisty.

S koncem platformy Demokratická výzva ale spory uvnitř zelených zcela nekončí. Liška sice hovořil o jednotě zelených a svým oponentům nabídl "levou i pravou ruku", na sjezdu se ale současně ukázalo, že předsednictvo ve čtvrtek vyškrtlo mluvčí stranické opozice Danu Kuchtovou ze seznamu příznivců SZ. Někdejší první místopředsedkyně, která byla ze SZ v souvislosti s vnitřními třenicemi vyloučena začátkem roku, do Brna přijela podpořit oponenty vedení strany v čele právě se Stropnickým.

Ukončení činnosti Demokratické frakce oznámil v Brně člen jejího výboru Josef Jadrný, který nejdříve ohlásil kandidaturu na předsedu, pak ale ze souboje odstoupil a podpořil Stropnického. Frakce splnila podle něho svou roli. Podle vnitrostranické opozice je však možné, že platforma znovu začne fungovat, pokud by Liška šel ve stopách svého předchůdce Martina Bursíka. Chtějí také Kuchtovou ve straně.

Někdejší ministryně školství Kuchtová byla vyloučena po sporech s Bursíkem. Liška označil její přítomnost na sjezdu za projev velkorysosti a otevřenosti. "Není zvykem, aby například Vlastimil Tlustý byl zván na kongres ODS," podotkl. Ukazuje to podle něj, že atmosféra uvnitř strany se podstatně změnila. Zároveň ale podle Lišky není možné, aby se Kuchtová do strany vrátila.

Základní biografické údaje nového předsedy zelených Ondřeje Lišky:

14. července 1977 - narodil se v Brně.

Vystudoval Biskupské gymnázium v Brně a politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

2000 - 2001 - pracoval v Nadaci Fórum 2000.

2002 - vstoupil do Strany zelených a vyprofiloval se jako její zahraničně-politický expert.

6. dubna 2003 - 2004 - místopředseda Strany zelených (odstoupil kvůli sporům s tehdejším vedením strany).

2003 - 2004 - předseda Česko-rakouského fóra pro dialog.

2003 - 2005 - člen zastupitelstva v městské části Brno-střed (výbor pro kulturu a školství).

2005 - spoluzaložil občanské sdružení Brno věc veřejná.

2004-2006 - poradce skupiny Zelených v Evropském parlamentu pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy.

Od 3. června 2006 - člen Poslanecké sněmovny.

12. září 2006 - prosinec 2007 - předseda výboru pro evropské záležitosti.

9. ledna 2007 - prosinec 2007 - místopředseda poslaneckého klubu Strany zelených.

18. února 2007 - 6. září 2008 - místopředseda Strany zelených pro zahraniční politiku.

4. prosince 2007 - 8. května 2009 - ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

6. září 2008 - 5. prosince 2009 - první místopředseda Strany zelených (od 8. června 2009 po dostoupení předsedy Martina Bursíka stranu vedl).

5. prosince 2009 - zvolen předsedou Strany zelených.

Ostatní:

- je ženatý, má dvě děti. Jeho žena pochází z italské části Jižního Tyrolska.

- autor odborných textů a knihy "Církev v podzemí" (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu.

- občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum’n’bassu.

- hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu.

- má rád hory, např. dělal průvodce v Alpách.

Sledovali jsme ON-LINE:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:05
9:40

Druhý den sjezdu byl zahájen o půl hodiny později, než se plánovalo. Rozbíhal se poměrně pomalu. Ještě po 09:00 někteří delegáti v jednacím sále chyběli. Při příchodu ke sjezdové budově si na chodníku mohli přečíst nápis "ODSuňte Andera", který naráží na náměstka brněnského primátora za zelené Martina Andera. Ander, další kandidát do předsednictva, před delegáty připomněl, že Strana zelených jako jediná v brněnském zastupitelstvu brání přesunu nádraží z centra moravské metropole.

10:06
9:50

Úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška bych chtěl v případě volebního úspěchu pro zelené vedle ministerstva životního prostředí opět také ministerstvo školství. Liška to řekl v odpovědích kandidátů do předsednictva strany na písemné otázky delegátů dnes na sjezdu zelených v Brně.

"Myslím, že Dana Kuchtová i já jsme na ministerstvu školství odvedli dobrou práci," uvedl Liška. Kuchtová z čela ministerstva odešla kvůli údajným problémům s čerpáním dotací z Evropské unie. Potom byla v souvislosti s vnitřními spory v SZ ze strany vyloučena. Proslýchá se, že Kuchtová se dnes na sjezdu zelených objeví.

10:08
9:59

Liškův protikandidát na předsedu Matěj Stropnický čelil dotazu na své zviditelňování.

"Zviditelňovat se nepotřebuji, dělám sedm let politiku tak, abych byl vidět. Patřím mezi tváře zelených, které jsou známé i v těch nejmenších vískách," podotkl Stropnický.

10:09
10:06

Stručně se s otázkami vypořádal kandidát do předsednictva Matěj Holan. Odmítl cokoli říci, protože v sále bylo podle něho ráno málo delegátů.

10:09
10:11

Vystoupil i Jan Šlechta z Prahy 1, který loni na teplickém sjezdu získal pozornost, když vystoupil ve značně podroušeném stavu s kritikou tehdejšího předsedy SZ Martina Bursíka. Mimo jiné kvůli úniku videozáznamu jeho projevu se vedení strany letos rozhodlo časově omezit vystoupení delegátů. Dnes Šlechta hovořil o stranické kultuře v souvislosti s rozhodováním o výstavbě americké radarové základny v Česku. Uvedl, že jeho organizace za souhlas se základnou nevyloučila Bursíka, pouze ho napomenula.

10:10
10:16

Potom, co kandidáti zodpověděli v poklidné atmosféře otázky delegátů, vystoupili další hosté sjezdu. Následovat budou volby, které mají skončit večer.

10:28
10:23

Návrat Kuchtové do strany podporuje Stropnický. Uvedl, že by se měla vrátit a být rehabilitována.

Kuchtová spolupracuje s vnitrostranickou platformou SZ Demokratická výzva. Chce se mezi zelené vrátit a požádala kvůli tomu o smírčí řízení, zatím se ale zvláštní komise nesešla, což už v pátek kritizovali někteří delegáti.
 

10:28
10:20
Na sjezd dorazila vyloučená Dana Kuchtová, chce podpořit Matěje Stropnického a další kritiky současného předsednictva. ČTK řekla, že na kongresu veřejně nevystoupí. Přijela, aby podpořila další členy vnitrostranické opozice, kteří kandidují do vedení strany. Kromě Stropnického jsou to například Josef Jadrný, Jiří Čáslavka a Milan Přívratský.

"Dosud se cítím součástí zelených, zelené politiky, myslím si, že mé vyloučení a dalších nebylo správné, že nemělo důvod," uvedla. Předpokládá, že zelení dnes budou diskutovat o tom, jakým směrem se jejich strana bude ubírat dál. "Jako představitelka vnitrostranické opozice bych chtěla, aby tady náš hlas zazněl," řekla s tím, že sama mluvit nebude, ale téma nadnesou jiní řečníci. Je podle ní třeba bavit se o nedodržování vnitrostranické demokracie a odklonu od programu, které vedly k vnitrostranickým třenicím.
10:30
10:31
V jednacím sále zasedl i manžel další vyloučené Olgy Zubové - Vladimír Zubov, a to jako delegát. Moderátorka jednání ho napomenula, když vykřikoval, aby si jméno jeho manželky nebrali kandidáti do úst.

Zubová po vyloučení ze strany vstoupila do konkurenčního podniku Demokratické strany zelených.
10:57
10:40
V jednacím sále je 253 delegátů.
10:58
10:48
Nového předsedu budou zelení volit před polednem. Už páteční hlasování ukázala, že Ondřej Liška má za sebou na rozdíl od protikandidáta Stropnického většinu delegátů. Kandidáti na předsedu dostanou čtvrt hodiny na představení, zatímco zájemci o místopředsednické posty jen deset minut. Vzhledem k tomu, že delegáti mají na sjezdu časově omezené příspěvky, kandidátské řeči zřejmě využije vnitrostranická opozice k prezentaci svých názorů.
11:05
11:06
Kandidáti na předsedu strany jsou čtyři, a to úřadující šéf Ondřej Liška, jeho oponent Matěj Stropnický, Josef Jadrný, kterého podporuje vnitrostranická platforma Demokratická výzva, a Jan Linhart. Ten se o funkci ucházel už loni a získal čtyři hlasy, i tentokrát má šancí zřejmě nejméně.
11:47
11:35
Člen výboru vnitrostranické frakce Strany zelených Demokratická výzva Josef Jadrný na sjezdu v Brně oznámil, že činnost platformy končí, protože splnila svoji roli. Současně odstoupil z kandidatury na předsedu a podpořil Matěje Stropnického.
11:47
11:40

Jadrný současně varoval před silovým rozhodováním uvnitř zelených a pokračováním v trendu, který nastartoval Martin Bursík na loňském sjezdu v Teplicích. "Sliboval stranu sjednotit. Silou převálcoval své kritiky, porušil bez skrupulí stanovy a vyloučil členy republikové rady volené sjezdem," uvedl na Bursíkovu adresu. Ani Liška podle něj nedokázal komunikovat s vnitrostranickou opozicí, slíbil sice jednání, k ničemu ale nevedla. Mnoho lidí proto podle Jadrného ze strany odešlo.

11:50
11:48

Stropnický kritizoval vstup zelených do bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS) i poměry uvnitř strany. Angažmá zelených v kabinetu podle něho poškodilo občanskou společnost i SZ. "Ekologické organizace vyměnily aktivismus za úředničinu," řekl Stropnický. Účast ve vládě podle něho způsobila vnitrostranický konflikt, rezignaci předsedy a současnou situaci strany, kdy ztrácí podporu.

"Zelení se programově rozmělňují a ztrácí identitu. Chceme-li měnit klima ve společnosti, musíme ho změnit nejdříve u nás. Místo dialogu vznikla vnitrostranická frakce," prohlásil kandidát a volal po zavedení vnitrostranických referend. Vyslovil se také pro opětovné zavedení progresivního zdanění. Stropnický se rovněž zavázal, že na výzvu bývalého člena kapely Beatles Paula McCartneyho nebude jíst do konce života jeden den v týdnu maso. Zvolil pátek, aby prý spojil ekologii s křesťanskou tradicí.

11:51
11:53
Mezi středové strany, které mají vysoký koaliční potenciál, chce zařadit zelené Jan Linhart. Hodlá dále ukončit vnitrostranické spory, zlepšit komunikaci se členy a zavést vnitrostranickou diskusi.
11:57
11:57

Luboš Kreč, reportér HN:

Sjezd Strany zelených je opravdu jiný než setkání velkých partají. Těžko si představit, že třeba na kongresu ODS by se při projevu jednoho z kandidátů na předsedu opodál batolilo dítě. Když měl projev Ondřej Liška, pár metrů od něj se po podlaze arény plazil potomek poslance Přemysla Rabase. A o ještě větší kus dál zrovna zaparkovala svůj kočárek Kateřina Jacques. Jen co se k ní přidal Martin Bursík, rázem to kolem zablýskalo, jak se na dvojici vrhli fotografové.
12:11
12:01
Největší potlesk sklidil za kandidátský projev úřadující šéf Ondřej Liška, který mimo jiné vyjmenoval podmínky, za nichž by zelení vstoupili do vlády.

Podle Lišky se například nesmí smlouvat o boji s korupcí, je nutné reformovat veřejné zakázky, zavést finanční limity pro strany na volební kampaně a audit jejich hospodaření. Je třeba podle něho reforma justice, aby se zabránilo politickému ovlivňování kauz. Liška se vyslovil pro přímou dvoukolovou volbu prezidenta a pro odstranění takzvaného náhubkového zákona.
12:39
12:35
Novým předsedou Strany zelených zvolil brněnský sjezd podle očekávání Ondřeje Lišku, získal 170 hlasů z 252 platných. Jeho protikandidát Matěj Stropnický dostal 60 hlasů.
12:47
12:44

Posledního z trojice Jana Linharta volilo šest delegátů.

Ondřej Liška svůj zisk označil za silný mandát.

13:16
13:14
Za projev velkorysosti a otevřenosti označil Ondřej Liška fakt, že ve sjezdovém sále vystupují bývalí členové strany. Přijeli vyloučená někdejší ministryně školství Dana Kuchtová a Pavel Křivka, který Stranu zelených opustil a před evropskými volbami propagoval odštěpeneckou Demokratickou stranu zelených a její kandidátku Olgu Zubovou.

"Není zvykem, aby například Vlastimil Tlustý byl zván na kongres ODS. Ale vidíte, že z toho neděláme žádné drama, protože jsme otevření a velkorysí," řekl Liška. Ukazuje to podle něj, že atmosféra uvnitř strany se podstatně změnila.
13:28
13:19

Luboš Kreč, reportér HN:

Poté, co se Ondřej Liška stal předsedou strany, mu jeho hlavní protikandidát nepřišel osobně poblahopřát, zůstalo u veřejného vystoupení u mikrofonu.

13:28
13:28

Luboš Kreč, reportér HN:

Dana Kuchtová zůstala po celou dobu dopoledního programu přítomná v sále. Každou chvíli se u ní zastavil někdo z delegátů, velmi často s ní hovořila například Anna Voňavková z Prahy 1, která patří mezi výrazné kritičky Martina Bursíka, byť oba patří do stejné místní buňky Strany zelených.

13:58
13:58
Kvůli tomu, že by se na veřejnost mohl dostat obraz zelených sjednocených na sjezdu, už podle Ondřeje Lišky zasedal krizový štáb sociální demokracie. "Hovořil o tom, že je potřeba, aby se zprávy o jednotě Strany zelených nedostaly na veřejnost, a že je potřeba tenhle obraz znova narušit," řekl. Informaci označil za ověřenou. "Nenechme si to nikým a ničím zkazit," vyzval.
14:26
14:16
Liška si na sjezdu s Danou Kuchtovou podal ruku, je podle něj však nemožné, aby se někdejší první místopředsedkyně do Strany zelených vrátila.
14:52
14:46
Martin Bursík, s nímž loni Kuchtová svedla souboj o vedení strany, si své někdejší první zástupkyně v jednacím sále nevšímal. V organizačním štábu sjezdu byly slyšet hlasy volající po jejím vyvedení ze sálu. Nikdo je nevyslyšel.
15:19
15:06

Prvním místopředsedou Strany zelených se stal bývalý unionista František Pelc, jak si přál Ondřej Liška.

Pelc porazil ve volbě pražského radního Petra Štěpánka a sympatizanta vnitrostranické opozice Milana Přívratského.

15:30
15:30

Náměstek ministra životního prostředí a bývalý poslanec Unie svobody Pelc dostal 134 z 247 hlasů. Pro Štěpánka hlasovalo 100 delegátů, pro Přívratského 12. Jeden lístek byl prázdný.

16:21
16:01
Stranické křídlo kolem Lišky si po sobotě upevnilo svou pozici a oponenti, které při volbě předsedy reprezentoval Stropnický, utrpěli porážku.