Dosavadní levicový bolivijský prezident Evo Morales podle očekávání zvítězil v nedělních prezidentských volbách. Podle téměř konečných neoficiálních výsledků získal 63 procent hlasů. Souběžně konané parlamentní volby ovládlo Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS), které podle odhadů obsadí většinu křesel v obou komorách Národního kongresu.

Ještě v neděli v noci se Morales prohlásil vítězem voleb a slíbil "urychlit změny ve prospěch bolivijského lidu". "Proces změn zvítězil," ujistil z balkonu prezidentského paláce v La Pazu tisíce stoupenců, kteří přišly na hlavní náměstí obchodní metropole země oslavit vítězství svého favorita.

Ačkoli oficiální výsledky mají být známy až v pondělí, centrum La Pazu zaplavily už v neděli večer davy přívrženců prvního indiánského prezidenta jedné z nejchudších jihoamerických zemí. "Evo znovu! Evo znovu!" oslavovali předpokládaný Moralesův zisk druhého mandátu. Někteří z nich mávali duhovými vlajkami, které symbolizují indiánské obyvatele. Ti tvoří 65 procent desetimilionové bolivijské populace a představují hlavní Moralesovu voličskou základnu.

Na druhém místě po sečtení 91 procent hlasů je podle agentury AP bývalý konzervativní guvernér departementu Cochabamba Manfred Reyes Villa, pro kterého se vyslovilo 27 procent Bolivijců. Současného prezidenta porazil pouze ve vzpurném departementu Santa Cruz, kde podle neoficiálních výsledků získal polovinu hlasů, zatímco Morales 43 procent.

Pro pokračování jeho levicového kurzu a uvažovanou kandidaturu na třetí funkční období byl pro Moralase důležitý i úspěch jeho formace ve volbách do Národního kongresu. Podle odhadů by mělo MAS získat v šestatřicetičlenném Senátu, dosud ovládaném opozicí, dvoutřetinovou většinu. Ve stotřicetičlenné Poslanecké sněmovně se asi bude muset spokojit s prostou většinou.

Dvoutřetinová většina v obou komorách by Moralesovi umožnila bez překážek uplatňovat novou ústavu přijatou letos v lednu i vnutit své zákony surovinově bohatým provinciím, které si nárokují rozsáhlou samosprávu. Právě z jejich zisků totiž prezident financuje svou štědrou sociální politiku, jejímž příjemcem jsou převážně chudí indiáni.

Mezinárodní pozorovatelé označili volby za pokojné a bez vážných incidentů.

Padesátiletý Morales byl původně pěstitelem koky a odborářským vůdcem. Vyznává se z obdivu ke kubánskému revolucionáři Fidelu Castrovi a venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi. Stejně jako oni vystupuje ostře protiamericky a mezi jeho spojence vedle Venezuely a Kuby patří také Írán.

Do funkce byl prvně zvolen v lednu 2006. V neděli řekl, že v příštích volbách by mohl kandidovat znovu, protože prý z hlediska nové ústavy bude jeho nový mandát teprve první.

Bolívie je přes své velké zásoby zemního plynu jedna z nejchudších zemí západní polokoule - pod hranicí bídy tam žije asi 60 procent lidí. Nynější světovou krizi ale přestála bez podstatných otřesů a její hospodářství má letos vzrůst o 2,8 procenta.