Boj s dopingem v Česku přitvrzuje. Za dvě injekce se zakázanou podpůrnou látkou bude hrozit majiteli od příštího roku až rok vězení. Vyplývá to z nařízení, navazujícího na nový trestní zákoník, které schválila vláda. Trest hrozí za klasické steroidy i za nové formy krevního a genového dopingu. Šéf Antidopingového výboru ČR Jaroslav Nekola předpokládá, že při důvodném podezření bude policie provádět i razie ve fitcentrech. "I když by šlo třeba jen o drobné přechovávání, může to být stopa pro odhalení celého řetězce," řekl.

Za kolik dopingu je trest

Vládní nařízení přesně stanoví, kterých látek a metod se trestní odpovědnost týká, a také definuje pojem větší množství, o němž hovoří trestní zákon. Za postižitelné množství označuje více než jednu injekci nebo podobné, obvykle nedělitelné množství léku.

Postih hrozí těm, kdo látku vyrábějí, dovážejí, přechovávají nebo podávají za jiným než léčebným účelem. Až 12 let ve vězení může strávit ten, kdo by dopingem způsobil smrt nebo chtěl získat velký prospěch.

Proti distributorům

Nekola řekl ČTK, že cílem není postihovat jednotlivce, který si koupil jedno balení zakázané látky, ale bojovat proti distribučním sítím. "Je to organizovaný celoevropský obchod. Připravujeme metodický pokyn pro protidrogovou centrálu i pro soudy, aby se v tom lépe orientovaly," řekl Nekola.

Antidopingový výbor také předá pátracím orgánům poznatky, které o šíření dopingu v republice získal, ale zatím je nemohl příliš využít.

Nekola ve funkci končí

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se také rozhodlo odvolat Nekolu k 31. lednu 2010 z funkce. "Nerozuměli jsme si s panem náměstkem v pohledu na některé věci," řekl Nekola a jmenoval náměstka pro sport Jana Kocourka. Tomu se nelíbil zejména požadovaný přesah antidopingového zákona do neprofesionální sportovní sféry.

"Ministerstvo došlo k názoru, že nastal čas ke změně ve vedení antidopingového výboru," komentovala personální změnu pro ČTK mluvčí úřadu Kateřina Böhmová. Nekola vedl výbor 19 let.