Sčítání lidu 2011: zakázka, která vyvolala obvinění z korupce

Sporný IT tendr

Jde o zakázku v hodnotě 550 milionů s DPH na informační technologie, které budou statistici potřebovat pro sčítání lidu v roce 2011. Zjednodušeně: hledali firmu, která dokáže zpracovat obrovské množství dotazníků vybraných od domácností. Nejde ale o největší zakázku související se sčítáním. Právě běží soutěž na roznášení a sběr dotazníků. S odhadovanou cenou tři čtvrtě miliardy.

Úplatek, nebo výmysl?

Vladimír Kovář, šéf společnosti Unicorn, neúspěšného zájemce o zakázku, HN minulý týden řekl, že dostal anonymní nabídku esemeskou, koupit si dva členy výběrové komise. Za 20 milionů. Jeho kolegy prý navíc navštívili dva lidé s falešnými vizitkami a rozmlouvali jim účast v tendru. A za třetí: bývalý ministr Vladimír Mlynář tvrdí, že mu tendr připadá ušitý na míru některé velké firmě.

Když se letos na jaře v Českém statistickém úřadu rozhodovali, jak zajistit příští sčítání lidu, zadání bylo jasné: vybrat firmu, která bude spolehlivá a zároveň nepříliš drahá.

Úředníci proto spočítali, že by lukrativní zakázka na dodání informačních technologií měla i s DPH vyjít zhruba na 550 milionů. Tendr vyhrála společnost Hewlett-Packard - a za zajímavou cenu: nabídla přesně o 144 995 korun méně, než kolik odhadli úředníci.

Nebyl by to první případ, kdy stát výrazně neušetří - přitom i kvůli tomu se veřejné tendry pořádají. Zakázka statistického úřadu ale stojí za pozornost proto, že ji provází podezření z korupce.

Šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář minulý týden HN řekl, že dostal anonymní nabídku: koupit si za úplatek dva členy výběrové komise. A navíc Kovář v soutěži s Hewlett-Packard nabídl o 109 milionů nižší cenu. Přesto nevyhrál.

Soutěž byla, cena neklesla

Do soutěže o dodávku technologie, která dokáže zpracovat dotazníky vybrané od lidí, se přihlásily jen dvě firmy - právě Hewlett-Packard a Unicorn. Že první nabídla téměř stejnou cenu, jakou spočítali úředníci, samo o sobě neznamená nic podezřelého. Nadnárodní koncern mohl tak pevně věřit, že je jeho technologie suverénně nejlepší, že se neohlížel na to, jestli konkurence nabídne méně.

Na druhou stranu, firmy mezi sebou v tendrech obvykle bojují nejen kvalitou, ale i cenou.

"Smysl soutěží je získat co nejlepší cenu. A tady se to zřejmě nepovedlo," myslí si David Ondráčka, ředitel Transparency International. "Že se cena nesrazí, se stává, když se do soutěže přihlásí málo zájemců," potvrzuje Jan Pavel, ekonom a expert na veřejné zakázky. A je tady ještě jedna okolnost. Bývalý ministr, dnes poradce premiéra Vladimír Mlynář už v létě statistiky upozornil, že podmínky mohou být ušity na míru nějakému velkému hráči na trhu.

Vedení Hewlett-Packard tvrdí, že rozhodně nikdo z jeho lidí se nepokoušel zakázku ovlivnit. "Byl by propuštěn na hodinu," říká ředitel české pobočky Hewlett-Packard Jan Kameníček v rozhovoru pro příští vydání týdeníku Ekonom, které vyjde ve čtvrtek.

Místopředseda úřadu Jiří Křovák se brání, že na Mlynářovo podezření (dvoustránku bez podpisu a data, kterou prý Mlynář dostal od bývalých kolegů z Telefóniky O2) své podřízené hned upozornil. A že podmínky tendru podle něj byly přísné proto, že jde o důležitou zakázku. "Kdyby jediným kritériem byla cena, může se vám přihlásit jakákoli firma, naprosto bez záruky, že je schopna kontrakt úspěšně dokončit," vysvětluje Křovák.

Tolik expertů nemáme

Pravda ale je, že většině velkých společností podmínky připadaly přísné a odradily je. Zájemci totiž museli mít například 20 špičkových odborníků, kteří by měli praxi z několika podobných zakázek. Podle informací HN právě tento důvod odradil od účasti v soutěži jednu z největších světových softwarových firem, Sun Microsystems.

Podobně mluví také experti z firmy Ness Czech, která zase patří mezi největší ve střední a východní Evropě.

"Hlásíme se do tendrů, pro které máme dlouhodobé know-how a zkušenosti a zároveň máme dost kapacit s požadovanými znalostmi. Protože tomu tak v případě projektu Sčítání lidí, domů a bytů nebylo, do tendru jsme se nepřihlásili," uvedl Roman Kamarýt, ředitel Ness Czech pro veřejnou správu.

Tolik školených zaměstnanců, jak požadovali statistici, skoro žádná firma nemá.

Přísný požadavek navíc zpochybnil i zmíněný Mlynářův dopis. Stojí v něm, že tak přísným personálním požadavkům v Česku může vyhovět jen společnost Hewlett-Packard nebo Ness Czech. I ti ale řekli, že tolik zkušených zaměstnanců nemají.

Komisaři už nejsou tajní

Statistický úřad se nejprve bránil zveřejnit jména lidí, kteří jako členové komise o vítězi tendru rozhodli. V pondělí úřad obrátil - nabídky posuzovali Stanislav Drápal, František Konečný, Ivo Makalouš (všichni z ČSÚ), dále pak Luboš Vaněk, Zdeněk Kadlec, Jitka Langhamrová a Peter Mikulecký. Jde o ministerské úředníky a zástupce vysokých škol.

Místopředseda úřadu Křovák už minulý týden rozhodl, že podmínky tendru přezkoumají auditoři. Nadto chce, aby totéž udělal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Křovák tvrdí, že za své lidi v komisi ručí: "Rozhodně nikdo z ČSÚ by nenabízel 20 milionů. To je mimo všechny myslitelné úvahy."