Jak omezit škodlivé emise, které přispívají k oteplování planety? Jak bude vypadat mapa světa po roztání velkých ledovců a kdy k tomu dojde?

Klimatický summit v Cancúnu v pátek končí, snažil se ale na otázky, které již tradičně trápí politiky z celého světa, alespoň nějak odpovědět.

Čína a Spojené státy zatím jen opatrně potvrdily snahu o vyřešení otázky měření a ověřování objemu oxidu uhličitého.

Kvůli oteplení, které s sebou škodlivé emise přináší, tak podle závěrů letošní konference hrozí stále častější a mohutnější záplavy než doposud. Na druhou stranu kvůli tání ledovců nebude prý v horách Jižní Ameriky a střední Asii co pít.

S odhadem, kdy k tomu dojde, ale klimatologové nespěchají. Shodně ale pokračují ve tvrzení, že poslední dekáda byla nejspíš nejteplejší v zazanamenané historii, což už tvrdil i loňský summit v Kodani.

Po zklamání, které panovalo po minulém ročníku se letos žádná převratná prohlášení a závěry, které zlepší fungování světa, nekonala. Změny klimatu přestaly být pro většinu zemí prioritou a navíc bohaté státy přestávají cítit povinnost pomáhat zemím rozvojového světa. Ten naopak finanční pomoc při boji s oteplováním požaduje. Jednou z výjímek je norská vláda, která přislíbila pomoc pro oblast pod Himalájemi ve výši 9 milionů eur.

 

Související