Lidé by při nákupu šperků z tzv. bílého zlata měli být opatrní, protože v některých obchodech je za tyto výrobky vydáváno i šperkařské zboží zhotovené z barevných zlatých slitin opatřených bílou vrstvou rhodia. Při společné celostátní kontrolní akci to zjistili pracovníci České obchodní inspekce a Puncovního úřadu. Inspektoři odebrali 291 kusů šperků, které byly prodávány jako bílé zlato, přičemž 35 šperků bylo vyrobených z barevných slitin.

Zástupci ČOI a Puncovního úřadu dnes novinářům řekli, že zboží vydávané za bílé zlato má sice předepsanou ryzost a není v rozporu s puncovním zákonem, obchodníci ale porušili zákon o ochraně spotřebitele, neboť uvedli nepravdivý údaj o prodávaném výrobku.

"Celá záležitost je z hlediska zákazníka velmi záludná, neboť dokud nedojde užíváním šperku k mechanickému opotřebení tenké povrchové vrstvy rhodia a neprojeví se barevná změna, nemá zákazník šanci zjistit, že mu byl prodán jiný šperk než požadoval," sdělil dnes novinářům ředitel puncovní inspekce Dušan Bouša.

Neodstranitelné skvrny

Podle předsedy Puncovního úřadu Martina Novotného zákazníci v těchto případech nejsou poškozeni finančně, neboť cenový rozdíl mezi bílou a barevnou zlatou slitinou je minimální. Povrchová vrstva rhodia se ale po čase setře a na těchto špercích se pak objeví barevné skvrny, což je neodstranitelná vada.

Obchodníci podle Novotného často ani netuší, že prodávaný šperk není ze slitiny bílého zlata. Novotný ale míní, že řešením není zavedení speciálního puncovního značení pro šperky z bílého zlata, protože by bylo nutné změnit puncovní zákon, což by mohlo zabrat i několik let. Účinnější jsou podle něj kontroly zaměřené na toto zboží. "První ohlasy už jsou. Ozvali se nám velcí zahraniční výrobci, kteří ujišťují, že po tom upozornění budou dodávat pouze zboží, které je zhotoveno z bílého zlata," uvedl Novotný.

Zlato bez puncu

Pracovníci ČOI a Puncovního úřadu provedli celkem 19 kontrol a různé nedostatky zjistili v osmi případech. Kromě prodeje nepravého bílého zlata kontrola odhalila také například nesplnění povinnosti informovat spotřebitele o ceně výrobků či špatné označení provozovny. Inspektoři zjistili také zlatý náramek, který neměl puncovní značku.

"Kontrolní akce byla jak z hlediska kontroly plnění povinností stanových zákonem o ochraně spotřebitele, tak z hlediska spolupráce s Puncovním úřadem vyhodnocena jako úspěšná. Vzhledem k množství zjištěných závad budeme akci po určitém časovém období opakovat," podotkla ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová.