Nejen dráty, ale i pevná ocelová bariéra šahající až několik metrů pod zem bude za rok a půl stát na hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy. Jak uvedla BBC, Egypťané se rozhodli postavit zeď, která omezí činnost palestinských pašeráků. Podle izraelského deníku Haarec jde o zeď, která půjde do hloubky 20 až 30 metrů, aby zabránila stavbě pašeráckých tunelů.

Zeď má být hotová během roku a půl. Má být dlouhá deset až 11 kilometrů a má být odolná proti výbuchům. Zatím už byly údajně postaveny čtyři kilometry zdi, a to severně od přechodu Rafáh.

Egypt o záměru veřejně neinformoval. Podle BBC při výstavbě pomáhají Egypťanům američtí armádní inženýři, kteří zřejmě zeď navrhli. Místní farmáři si prý dlouhou dobu ničeho nevšimli, protože práce probíhají v podzemí.

Území pod hranicemi mezi pásmem Gazy a Egyptem se podle pozorovatelů podobá ementálu, protože v něm palestinští převaděči navrtali spoustu tunelů a děr. Tudy přepravují nejrůznější věci denní potřeby. Izrael je viní, že pašují zbraně a lidi.

Od zdi se podle úřadů neočekává, že kompletně zamezí pašování, ale v nejhorším donutí Palestince "jít více do hloubky"a zlikviduje tak již existující tajné podzemní cesty.

Související