HN: Jak dlouho jste se tématem závěti Badriho Patarkacišviliho zabývala?

Od okamžiku, kdy byl v Minsku v březnu 2008 zatčen Emmanuel Zeltser, advokát a blízký přítel Badriho. Nestává se každý den, aby do naší země přijížděli američtí občané a zatýkalo je KGB. A vůbec si nepamatuji případ, že by Američan byl ve vlastním vězení KGB. Bylo jasné, že tady se odehrává nějaké monumentální drama a ve hře je spousta peněz. Udělala jsem i rozhovor s Borisem Berezovským a nyní když pustili Zeltsera z vězení, tak i s ním.

HN: Celá ta historie zní spíše jako zápletka špionážního románu. Mizející závěti, vězení KGB, anonymní společnosti na Kypru...

Je to úplná detektivka. Chtěla jsem napsat detektivní příběh s novými podrobnostmi. Ale rozhodně jsem si nepředstavovala, že se stanu jedním z hlavních protagonistů.

HN: V žurnalistice působíte už od poloviny 90. let. To vám nikdy nevyhrožoval?

Ale ano, už se mi to párkrát přihodilo. Ale vždy až po otištění článku. Teď ti lidé věděli, že článek píšu, věděli kdy má vyjít a co je v něm. Přitom jsem ho posílala z adresy, kterou běžně nepoužívám a založila jsem si jí právě pro důvěrné potřeby. Odposlouchávali můj mobilní telefon, věděli co mi říkal šéfredaktor, o čem jsem se bavila s mámou.

HN: Kdo to může být?

KGB. Nikdo jiný to být nemůže, na tohle mají monopol oni. Účastnili se toho od úplného začátku, Zeltsera drželi ve svém vlastním vězení.

HN: Ale jak je možné, že by Bělorusko pomáhalo oligarchovi Berezovskému, který před Putinem utekl do Londýna a od té doby financuje nejrůznější protiputinské aktivity?

Berezovský podle všeho našel s Putinem nějaký modus vivendi. Jinak by přece nemohl klidně lítat do Minsku, vždyť by ho FSB mohla lehce zatknout a odvést do Ruska. Tam musí být nějaké dohody.

HN: Jak jste na výhružky reagovala?

Měla jsem strach, přirozeně. Nebudu vám tvrdit, že by mně to nějak bavilo. Ale co mám dělat. Jedinou mojí ochranou je otisknout všechno, co jsem zjistila.

HN: Být novinářem v Bělorusku není zrovna nejjednodušší.

U nás novinářům vyhrožují, zatýkají je nebo i zabíjejí. Řeklo by se, že předtím než něco napíše, člověk si to musí pečlivě rozmyslet. Jenže problém je v tom, že v naší zemi se nedají odhadnout důsledky. To se dá, když moc se chová logicky. Ale když logika chybí, tak můžete očekávat cokoli, aniž pořádně víte čím jste to vyvolali. Já jsem rozhodně nečekala tak bouřlivou reakci na článek, který ještě nevyšel.

HN: Chystáte se nějak chránit, nechcete třeba na čas opustit zemi?

To nemá význam, pokud by opravdu chtěli, tak mně najdou. Krom toho, mně ten příběh strašně zajímá. Myslím, že zjistíme ještě spoustu zajímavých věcí...

Související