Dánská policie zadržela během sobotní manifestace na podporu nové celosvětové dohody o snižování emisí v Kodani 968 aktivistů, většinu z nich v noci propustila.

Organizátoři odhadli počet účastníků manifestace na 100 tisíc, policie na 30 tisíc. Akce se zúčastnilo také nejméně 60 Čechů z Hnutí Duha a organizace Greenpeace.

Policie proti výtržníkům zasáhla během odpoledního pochodu ke kongresovému centru, kde zástupci 192 států světa od pondělí jednají o nástupci kjótského protokolu o omezování škodlivých emisí oxidu uhličitého.

Zatýkání bylo "preventivní" a policie se k němu uchýlila poté, co malé skupiny výtržníků začaly házet kameny, lahve a dělobuchy, řekl mluvčí dánské policie Henrik Jakobsen. Policie prý chtěla zajistit, aby manifestaci neohrozili radikálové.


Server news.com.au zveřejnil výpovědi australských účastníků pochodu, podle kterých byl zákrok policie dopředu plánovaný a neoprávněný.

Simon Sheikh z australského aktivistického hnutí Get Up prý sledoval zásah z okna svého bytu. Úřady podle něj na poklidně pochodující účastníky manifestace, mezi kterými byly také ženy a děti, vyslaly policejní oddíly těžkooděnců.

Související