První kolo nedělních prezidentských voleb v Chile vyhrál pravicový politik Sebastián Piňera. Získal 44 procent hlasů. "Je to vítězství pro všechny Chilany, kteří chtějí změnu", sdělil Piňera v neděli CNN.

Kandidáta vládní koalice levého středu Eduarda Freie podpořilo 30 procent voličů. Oba kandidáti se utkají o prezidentské křeslo 17. ledna ve druhém kole voleb.

Volební kampaň Piňery se nesla v duchu hesel: právo a pořádek. Piňera rovněž podle britského serveru BBC News slíbil, že bude usilovat o ekonomický rozvoj a až šestiprocentní růst v příštích čtyřech letech.

Jeho oponent Frei naopak vsadil na rovnost mužů a žen, kteří by, v případě jeho vítězství, měli hrát stejně důležitou roli v jeho vládě. Frei po sečtení hlasů vyzval voliče dalších dvou kandidátů, kteří se nedostali do druhého kola, aby se spojili a hlasovali pro něj.

Od pádu Pinocheta stát ovládá levice 

Podle komentátorů má šedesátiletý konzervativní milionář Piňera dobrou pozici i pro druhé volební kolo. Pokud by v něm zvítězil, dostaly by se v zemi k moci poprvé po dvaceti letech pravicové kruhy. Stát od pádu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 ovládá levice.

Od roku 2006 je v prezidentském úřadu populární socialistka Michelle Bacheletová. Podle ústavy se teď nemohla o funkci znovu ucházet.

Volit mohlo celkem 8,3 milionu Chilanů. Na třetím místě skončil bývalý socialista a nezávislý kandidát Marco Ominami s 20 procenty hlasů. Komunistický kandidát Jorge Arrate získal šestiprocentní podporu. Volební účast zdroje dosud neupřesnily.

Související