Skupina asi 230 uprchlíků z Čečenska a Gruzie v úterý v Lehnici na jihozápadě Polska obsadila vlak, kterým chtěla odjet do Štrasburku. U Evropského soudu pro lidská práva si uprchlíci chtěli stěžovat na to, jak se s nimi v Polsku zachází. Vlak několik hodin stál ve Zhořelci před polsko-německou hranicí, v pozdních odpoledních hodinách ho však uprchlíci za asistence policie dobrovolně opustili.

"Dokonce prasata krmí v Polsku lépe než nás," postěžoval si v televizi TVN24 jeden člen skupiny. Mezi uprchlíky jsou i těhotné ženy, malé děti a staří lidé. "Naše děti dostávaly jogurty, u kterých končila trvanlivost, nebo které byly dokonce prošlé," dodal. "Lidé jsou tu normální, ale nerozumím úřadům," řekl muž, který v Polsku žije půl roku.

Uprchlíci neměli potřebné doklady, s nimiž by mohli na Západ vycestovat. Podle předpisů se mohou pohybovat jenom po území Polska.

Když se v Lehnici ukázalo, že vlak nemůže vyjet, protože lidé nemají lístky, uprchlíci zablokovali koleje. Asi po hodině vyjednávání s policií se vlak vydal na cestu směrem k německé hranici. Ve Zhořelci policie černým pasažérům přikázala, aby vlak opustili, oni to ale odmítali. Policisté, mezi nimi i členové protiteroristické jednotky, vlakovou soupravu obklíčili a s uprchlíky byli v kontaktu vyjednávači.

Pozdě odpoledne cizinci vlak opustili a policisté je odvedli do přistavených autobusů. Ve středu se podle informací televize TVN24 pravděpodobně vrátí do centra pro uprchlíky v Radomi jižně od Varšavy, odkud se většina z nich na cestu na Západ vydala.

Související