Frustrace světových lídrů se postupně vytrácí. Politici, kteří mají do konce týdne na dánské konferenci o klimatu dospět k dohodě, se vyjadřují mnohem optimističtěji. Stačilo málo.

Nejprve ze své funkce odstoupila předsedkyně konference Connie Hedegaardová. Nahradí ji dánský premiér Lars Lökke Rasmussen. Hedegaardová vadila africkým státům, které ji vinily, že příliš upřednostňuje zájmy vyspělých zemí.

Politička se kritice bránila, svůj odchod označila za čistě procedurální krok. Reakce afrických zemí ale naznačila, že její osoba byla zkraje týdne jedním z důvodů, proč jednání uvízla na mrtvém bodě.

Afrika včera po její rezignaci slevila ze svých požadavků. Na finanční pomoc k omezování škodlivých emisí jí od vyspělých zemí stačí do roku 2020 roční příspěvky ve výši 100 miliard dolarů. To je suma, kterou předtím navrhoval britský premiér Gordon Brown.

Vůle k dohodě sílí

Ústupek Afriky naznačil, že chudé a vyspělé země mají zájem se dohodnout na sporných finančních otázkách. 

Návrh etiopského premiéra Melese Zenawiho nakonec míří níže, než nabízela Evropská unie, která původně uvažovala o 150 miliardách dolarů ročně pro chudé.

Kompromisní roční suma 100 miliard by směřovala do adaptačního fondu od roku 2015. Do té doby by příspěvky činily jen polovinu. V letech 2010 až 2012 by podle krátkodobého finančního plánu činil roční příspěvek jen 10 miliard dolarů. To je v souladu se zájmy Spojených států i Evropské unie.

Do fondu by měly putovat peníze za prodej emisních povolenek z uhlíkové daně. Afrika tak ustoupila z předcházejících požadavků, aby do fondu putovaly i veřejné peníze.

"Jsem si vědom, že můj návrh některé africké země rozčaroval," řekl Zenawi agentuře Reuters. "Výměnou ale získáváme mnohem pevnější záruky na spolehlivém financování fondu."

Jak snížit skleníkové plyny? USA sází na renesanci obávané jaderné energetiky - čtěte ZDE

Za jeho návrh se postavila Čína, která na konferenci vystupuje v úzké spolupráci s Indií a africkými státy. V pondělí dokonce tyto země nakrátko summit opustily, aby zvýraznily naléhavost svých požadavků.

Přesvědčení, že summit skončí dohodou, vyjádřil i americký prezident Barack Obama, který má dorazit zítra na závěrečné kolo jednání. Opatrný optimismus dal najevo i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Jiní zůstali opatrní. "Překážky jsou obrovské, ale ne nepřekonatelné konstatoval britský premiér Gordon Brown.

Násilné protesty

Ani náznaky klíčící dohody ale neuspokojily zástupy radikálních demonstrantů, kteří se včera pokusili proniknout ke kodaňskému konferenčnímu centru.

"Chceme, aby byli vyslechnuti ti, kterým nikdo nenaslouchá," vysvětlovali organizátoři protestů.

Policisté zasáhli proti několika stovkám aktivistů obušky, psy a slzným plynem. Výrazně omezena byla doprava. Vozy metra a autobusové spoje téměř nejezdily. Dánská policie už zadržela okolo 1500 lidí.

S rozhořčením pouličních protestů rezonoval hněv zástupců zemí, kterých se klimatické změny nejvíc dotýkají. "Jsme značně rozčarováni nedostatkem vůle k dohodě," stěžoval si delegát Ian Fery, který zastupuje tichomořský ostrovní státeček Tuvalu.