Ukrajina se rozhodla zpřístupnit Česku dokumenty své tajné bezpečnosti o srpnu 1968 a o násilném ukončení Pražského jara v Československu. Obsahují hlavně informace o postoji obyvatel Ukrajiny a Československa k tehdejší sovětské okupaci. Podle agentury Interfax to uvedla ukrajinská tajná služba. Elektronické kopie 311 souborů s téměř devíti stovkami stran získá český Ústav pro zkoumání totalitních režimů.

"Přivezli jsme to včera v noci," potvrdil ve čtvrtek ČTK tiskový mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. Upřesnil, že 311 souborů obsahuje 865 stran. Nyní se texty, které jsou v ukrajinštině, přeloží do češtiny. Poté se s nimi bude moci seznámit i veřejnost, uvedl mluvčí.

Kopie uvolnil státní archiv ukrajinské tajné služby. Podle Interfaxu zahrnují informace a hlášení pro výbor státní bezpečnosti tehdejší Ukrajinské sovětské socialistické republiky a pro ústřední výbor tamní komunistické strany. Tyto dokumenty byly odtajněny teprve nedávno. Materiály zaznamenávají také postoje a poznámky lidí z Ukrajiny a Československa o okupaci, jejich korespondenci a hlášení o chování některých osob.

Ze záznamů vyplývá, že názory lidí ostře kontrastovaly s tvrzením sovětského vedení v Moskvě. Podle něj totiž "drtivá většina československého obyvatelstva schvalovala zásah sovětské moci", tedy vpád zahraničních vojsk do své země. Jeden z turistů tehdy podle dokumentů uvedl, že většina lidí v Československu se k Sovětům stavěla nepřátelsky.

Sovětské, východoněmecké, polské, maďarské a bulharské jednotky vtrhly do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Vojenská intervence ukončila reformní proces Pražského jara a snahy o takzvaný "socialismus s lidskou tváří". Následovalo období takzvané normalizace, tedy utužování komunistického režimu. Trvalo až do listopadu 1989.

Uvolnění dokumentů je součástí spolupráce ukrajinského státního archivu a archivu tajné služby s českým Ústavem pro studium totalitních režimů, uvedla agentura Interfax.